V úterní předvolební debatě České televize nešlo ani tolik o názorové střety jako spíš o to, že moderátorka Daniela Písařovicová vyvolávala jednotlivé lídry a žádala po nich odpovědi. Za debatními stolky osm diskutujících – zastupujících ČSSD, KSČM, TOP 09, ANO, KDU-ČSL, ODS, SPOZ a Úsvit přímé demokracie. „Vysočina je stranou s řadou malých obcí a také krajem s třetím největším podílem věřících," uvedl specifikum kraje sociolog společnosti Median Daniel Prokop.
Úvodním tématem byla transparentnost veřejné správy, například webového zveřejňování „rozklikávacích" rozpočtů, výběrových řízení a smluv. Zde se většina stranických „jedniček" shodla, že je potřeba zveřejnit vše, co nepodléhá utajení nebo obchodnímu tajemství – v jejich výrocích bylo slovo „transparentní" až skoro nadužívané. Ale třeba jen Jana Fischerová z ODS dokázala nepopulisticky zdůraznit, že návrhy se ještě musí konzultovat se Svazem měst a obcí, aby jim zveřejňování nepřineslo nárůst nákladů či další problémy.
Rizika zvlášť pro malé obce potvrdil i starosta devítiset᠆hlavé Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych (KDU-ČSL), kterého se posléze zastal i zástupce KSČM Pavel Kováčik. Dalšími podtématy byly transparentní účty pro strany nebo zveřejnění platů úředníků.
Stěžejním tématem dvouhodinového pořadu byla energetika, se zvláštním ohledem na prodloužení „licence" vysočinské elektrárně Dukovany. „Opustit jadernou energii z hlediska energetické bezpečnosti a z hlediska možností tohoto státu je podle mého názoru sebevražda. Proto máme memorandum s elektrárnou Dukovany," zdůraznil vysočinský hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) s tím, že dukovanská elektrárna patří k deseti nejbezpečnějším na světě.
Debata se pak stočila také na rozšiřování Temelína. Tam například ekonomka Ilona Švihlíková, kandidující za SPOZ, vznesla především ekonomické pochybnosti, zda by státní podnik ČEZ byl vůbec schopen vyřešit financování výstavby.
Pavel Kováčik tvrdil, že bydlí pět kilometrů od Dukovan a že nezaznamenal pokles podpory „jádra" ani po havárii ve Fukušimě. „Podpora dostavby je tam velmi vysoká, protože víme, že pokud se podobná věc nebude zvažovat, tak tam doslova chcípne pes. Jaderka je druhým největším zaměstnavatelem po třebíčské nemocnici," řekl Kováčik.
Josef Herbrych dále poukázal na to, že jaderné elektrárny pokryjí ročně energii, kterou bychom získali z 26 milionů tun uhlí. „Nikde ve světě se nepodařilo postavit jadernou elektrárnu levněji než za dvojnásobek původně dané částky," zmínil Martin Lank za Úsvit přímé demokracie, podle kterého nebude možné dovážet energii od sousedů.
Bývalý náměstek ministra zemědělství Karel Tureček (TOP 09) zmínil, že dostavba Temelína nesmí zatížit veřejné rozpočty a spotřebitele a zároveň podlamovat konkurenceschopnost průmyslu. „Pokud ČEZ upustí od nesmyslných investic v zahraničí a soustředí se na strategický zájem ČR, který je ve státní energetické koncepci jasně napsán, pak investice nesmí nevyjít, jde přeci o náš zásadní zájem," doplnila Věra Jourová z ANO 2011.
Lídři vysočinských kandidátek se shodli na negativních odpovědích na otázku, zda prolomit limity těžby hnědého uhlí – pouze Jana Fischerová dodala, že prolomení by bylo možné při splnění určitých podmínek. Debata se stočila i na pátrání po tom, kdo může za přílišné výhody pro stavitele velkých solárních elektráren.