Supermarket v Přibyslavi otevře firma Penny. Plánuje první nákupy už koncem letošního roku. Že koupila pozemek hned vedle hřbitova, některé obyvatele Přibyslavi popudilo. Například dvě rodiny Syberovi a Musilovi napsaly stížnost do přibyslavského občasníku s návrhem aby radní udělali ze hřbitova rovnou parkoviště a stížnost zakončili větou: „ Hlavně, abychom příští průmyslové zástavbě nemuseli uvolnit i část hřbitova.“

Ani farář Pavel Sandtner nepovažuje myšlenku stavět u hřbitova za ideální. „Že bych z toho měl zrovna radost, to nemám. Doufám, že stavba marketu bude natolik vkusná, že nenaruší pietu místa,“ sdělil.

Děti ve školách na prvním stupni se testují dvakrát týdně.
Týden testování na školách na Vysočině: pozitivních osm dětí a pět zaměstnanců

Například Janě Augustinové obchod u hřbitova nevadí. „Já jsem pro každou novinku. Chápu, že hlavně některým věřícím se to nelíbí, ale věřím, že obchodní dům stavbu vyřeší tak, aby nikoho nepohoršila. Doba se mění a s tím se nedá nic dělat,“ poznamenala. Stejný názor má i přibyslavský živnostník Zbyněk Benc. „Mě obchod u hřbitova nevadí,“ konstatoval.

S respektem

Podle manažera společnosti Penny Tomáše Kubíka jsou obavy zbytečné. „O podobě našich prodejen jednáme s úřady, architekty, památkáři. Chceme aby se prodejna stala součástí místního prostředí. Dokázali jsme postavit prodejny i v historických budovách center. Jednáme se zastupiteli města Přibyslav. Proto i prodejnu navrhujeme s respektem k danému místu,“ zdůraznil.

Starosta Modlíkova Petr Čermák.
Kanalizace a čistička rozdělily obec, vzpomíná modlíkovský starosta Čermák

O rozšíření nákupní sítě v Přibyslavi se mluví již dlouho. Podle starosty Martina Kamaráda o tom radní jednali s několika zájemci, ale nikdy to neskončilo úspěšně. „Všichni chtěli stavět buď přímo v centru nebo hned u hlavní silnice,“ poznamenal.

Jediné jednání, které radní dovedli do konce bylo se společností Penny. Obchod měl stát ale někde jinde. "Penny chtěla stavět na pozemku nedaleko nádraží, ale ukázalo se, že pozemek leží v ochranném pásmu budoucího obchvatu města," vysvětlil starosta Martin Kamarád proč z původního záměru sešlo.

Společnost Penny se dohodla se soukromým vlastníkem pozemku vedle hřbitova. Pozemek byl podle starosty Kamaráda už před dvaceti lety v územním plánu města vedený jako komerční zóna pro bytovou nebo průmyslovou výstavbu.

Opuštěná stanice profesionálních hasičů v Brodě se stane majetkem státu, který ji může nabídnout dalším zájemcům.
O bývalou hasičárnu v Brodě má zájem město, mohla by se rozšířit pro policii

Starosta Kamarád chápe, že obchod vedle hřbitova se některým obyvatelům Přibyslavi nelíbí. "Radnice žádá, aby společnost Penny přistupovala ke stavbě citlivě. Ta původně chtěla aby přímo u hřbitovní zdi nebyl obchod, ale parkoviště. Jenže to jsme zamítli. Jednak z důvodu bezpečnosti kvůli vytížené hlavní silnici na Havlíčkova Borovou, ale i proto že sousedství parkoviště bylo pro hřbitov horší než obchod,“ vysvětlil starosta.

Prodejna bude stát blíž hřbitova, parkoviště bude za obchodem ven z města. Hřbitov od obchodu oddělí desetimetrový pás zeleně a cesta. „Navíc obchod nebude na stěnu u hřbitova, umisťovat billboardy a reklamní plochy,“ dodal místostarosta města Michael Omes.