Kraj Vysočina vyplácí středoškolákům stipendia od roku 2010, v součtu už to už je přes dvacet milionů. Studenti oborů, jejichž absolventi na trhu práce nejvíce chybí, dostávají až tisíc korun měsíčně. Prospěchové stipendium pak může znamenat další dva tisíce za pololetí. Letos nově dostanou stipendium i žáci jiných než vybraných oborů. Po úspěšném vykonání závěrečné zkoušky dostanou deset tisíc, pokud splní podmínky dané hejtmanstvím.

Vedle elektrikářů nebo malířů a lakýrníků na trhu chybí také klempíři, instalatéři, truhláři, zedníci nebo nejrůznější profese v zemědělství. Nově budou podporováni také řezníci, pekaři, hutníci, operátoři skladování nebo krejčí. „Stále máme firmy, které se zabývají textilní výrobou a obor krejčová nenaplňujeme nikde. Ženy pracující v této oblasti jsou po rekvalifikacích nebo před důchodem,“ podotkla radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová (ČSSD). Celkem je tak již 26 podporovaných oborů.

Hejtmanství má informace, že motivační a prospěchová stipendia fungují. „Kluci a holky se o to zajímají, hlídají si známky i docházku,“ potvrdila Fialová. Na Vysočině je třetina studentů v učebních oborech, kde studium končí výučním listem. To je v mezikrajském srovnání vysoké procento.

V prvním pololetí školního roku 2018/2019 dosáhla na stipendia třetina žáků z předložených žádostí ze středních škol, z toho na prospěchové stipendium čtvrtina z nich. „Celkem splnilo podmínky 393 žáků a celková částka přiznaných motivačních stipendií činí 1 311 000 korun,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.