Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studánkám pomohou tři miliony Díky dotaci bude upraveno 38 pramenů

Bystřice nad Pernštejnem - Bezmála tři miliony korun od Státního zemědělského intervenčního fondu se podařilo získat Bystřickým na projekt s názvem Znám křišťálovou studánku.

8.11.2013
SDÍLEJ:

Jedna ze studánek je přímo v Bystřici v lokalitě Pod Horou. Renovace vyjde na 38 418 korun.Foto: Deník/Lenka Mašová

Jeho podstatou je nalezení a následná obnova celkem 38 studánek, spolupracuje na něm Místní akční skupina (MAS) Zubří země s Místní akční skupinou Rokytná z Moravskobudějovicka.

„V zimních měsících se budou dělat projekční a přípravné práce. Je třeba vypracovat projekty obnovy na těch devatenáct studánek, které už známe, aby se na jaře mohlo začít," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta s tím, že tipy na zbývající studánky, jež se také dočkají opravy, očekávají prostřednictvím výzvy určené veřejnosti.

„Výzva bude oficiálně vyhlášena v březnu, ale už nyní nám mohou lidé posílat svoje tipy," poznamenal starosta Bystřice Karel Pačiska.

Projekt má kromě znovuobnovení některých zapomenutých či chátrajících pramenů napomoci ke zvýšení turistického ruchu na Bystřicku i Moravskobudějovicku. „Na území MAS Rokytná bude upraveno osm studánek, o kterých víme, a devět studánek, které objeví veřejnost nebo žáci základních škol, kteří jsou partnery projektu," uvádí manažer MAS Rokytná Robert Kubala.

U každé opravené studánky bude umístěn takzvaný QR kód, který prostřednictvím mobilního telefonu návštěvníka propojí s webovou stránkou studánky, aby se o ní dozvěděl více informací. Stejně tak u každého pramene bude uschována „keška", takže se zájemci mohou zapojit do geocachingové hry Hledej Vodomila. O vodní zdroje budou pečovat žáci ze základních škol v katastrálním území, kde se studánka nachází.

„U každé studánky bude také umístěna informační tabulka s rozborem vody k určitému datu, tedy zda je pitná či nepitná, případně jaké má konkrétní parametry," sdělil Karel Pačiska.

Obnova některých studánek podle předběžného vyčíslení vyjde na tři až čtyři desítky tisíc korun. Jiné, zejména historické, budou několikanásobně dražší.

„Jde například o dvě historické studánky v Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země. Renovace zděné Císařské studánky z roku 1879 je naceněna na 130 tisíc korun, oprava studánky Slovanka, která pochází z roku 1839, vyjde na 125 tisíc," popsal Josef Vojta.

Opravena bude rovněž studánka v Bystřici nad Pernštejnem v lokalitě Pod Horou. Dnes teče voda z kovové trubky, nad kterou je umístěný betonový překlad. Kromě vyčistění pramene a vybudování suchého kamenného základu se pramen v rámci obnovy dočká doplnění dřevěnou stříškou, lavičkou, infotabulí a plechovým hrnkem na řetízku, což je vyčísleno na 38 418 korun.

S projektem budou spojeny i některé doprovodné akce, jako je například slavnostní otevírání obnovených pramenů a podobně. „Chystáme také dětskou výtvarnou soutěž na téma studánky," poznamenal Karel Pačiska.

Projekt Znám křišťálovou studánku… je společným počinem místních akčních skupin Zubří země (Bystřicko) a Rokytná (Moravskobudějovicko) při němž dojde k vytipování a obnově celkem 38 studánek v obou lokalitách. Devatenáct z nich už je vybráno, zbytek vzejde z tipů veřejnosti.

Obnova studánek a další aktivity s projektem spojené vyjdou na zhruba tři miliony korun, z toho devadesát procent činí dotace.

Autor: Lenka Mašová

8.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Třebíč – Ani ne za půl hodiny vynesl třebíčský soudce František Frula ve středu rovnou verdikt nad místní organizací Ligy na ochranu zvířat Třebíč, za kterou v minulosti vystupoval jako její šéf Petr Ondráček.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení