Pravdou je, že Společně VM by mohlo městu vládnout i samotné. Touto cestou však jít nehodlá. „Výsledek přijímáme s pokorou a nechceme, přestože nám to nadpoloviční většina umožňuje, mít v radě lidi pouze od nás. Vedení města je společná práce, kde musí vznikat dohody napříč zastupitelstvem. Již před volbami jsme deklarovali, že do vedení města chceme zapojit i ostatní kolegy, především z ODS spolu s TOP 09 a nezávislými,“ zdůraznil Kaminaras.

Tomáš Hrabálek z ODS spolu s TOP 09 a nezávislými s tímto rozhodnutím souhlasí. „Za nás je to rozumný krok. Vždy jsme vystupovali jako nejbližší partneři. To, že volby dopadly tak, jak dopadly, neznamená, že se zruší nějaké dohody. Domlouvali jsme se, že ať bude výsledek jakýkoliv, chceme navzájem spolupracovat,“ řekl Hrabálek.

Volby, ilustrační foto.
Problém s volbami v Hrotovicích: Lidé podali podněty k přezkoumání hlasů

Také bývalému starostovi a lídrovi opozičního uskupení Pro Velké Meziříčí Josefu Komínkovi přijde rozhodnutí logické. „Být na místě Společně VM, udělal bych to podobně. Nevládl bych sám. Třináct vlastních zastupitelů je víc nebezpečné než třináct cizích. Myslím tím z pěti uskupení nebo ze třech. Třináct je moc málo. Jeden nebo dva si něco mohou rozmyslet a už je celá koalice pryč. Zažil jsem to v minulých volebních obdobích - bylo nás třináct a když jeden nebo dva nepřijdou, neprosadíte vůbec nic,“ popsal svou zkušenost Komínek.

Dle lídra Společně VM to má také pragmatické důvody. „Je lepší, když se zvýší počet lidí v koalici. Člověk má šanci získávat objektivnější pohled na věc a zpětnou vazbu i od kolegů, kteří nejsou přímo z našeho uskupení,“ vysvětlil Kaminaras.

Kompletní výsledky voleb ve Velkém Meziříčí najdete ZDE

Již od začátku má Společně VM jasno v tom, že utvoří koalici s ODS spolu s TOP 09 a nezávislými. „Z uskupení Společně VM, které vyhrálo volby, budeme mít v radě města pět postů ze sedmi. Jeden post obsadí ODS a další post jsme nabídli KDU-ČSL a nezávislým kandidátům,“ sdělil Kaminaras.

Ti se už přes týden rozhodují, zda to přijmou. „Pokud ho nevezmou nebo budou trvat na něčem jiném, tak i ten druhý post s nejvyšší pravděpodobností obsadí ODS. V součtu bychom tedy měli minimálně patnáct lidí z třiadvaceti v koalici, která bude mít své zástupce v radě,“ sdělil Kaminaras.

Podle něj vyjednávání komplikují zástupci KDU-ČSL a nezávislí kandidáti. Do zastupitelstva se totiž dostali lidé, kteří s mandátem nepočítali. „Ani neměli v plánu měnit nebo omezovat svá zaměstnání. Buď to vezmou a budou mít zastoupení v radě, nebo ne, což ale neznamená, že by byli v opozici,“ dodal Kaminaras.

Alespoň v tom, kdo bude stát v čele Velkého Meziříčí, by mělo být jasno. „Starostou budu pravděpodobně já, místostarosta bude s nejvyšší pravděpodobností také od nás. Původně jsme si mysleli, že místostarosta bude z ODS, což se asi nenaplní, vzhledem k jejich volebnímu výsledku. V úvahu nyní přichází dvě jména, ale zatím bych si je nechal pro sebe,“ doplnil Kaminaras.