Na situaci ve francouzském hlavním městě reagovali i politici. Na brněnské Nové radnici i na krajském úřadě na Žerotínově náměstí vyvěsili již v sobotu v poledne černé prapory. „Vyzývám k tomu i starosty měst a obcí Jihomoravského kraje. Lidé v Paříži umírali rukou teroristů za celou západní civilizaci, za Evropu, tedy i za Českou republiku a jižní Moravu," povzbuzoval ke stejnému kroku všechny obce jižní Moravy hejtman Michal Hašek.

Černý prapor vlál již o víkendu na úřadech ve Višňovém či v Moravském Krumlově. Tamní starosta Tomáš Třetina je z celé události otřesený. „Mám velkou hrůzu nejen ze samotného činu, ale i z nečinnosti představitelů Evropské unie. Francie je od nás pouhé dvě hodiny letadlem, navíc dukovanskou elektrárnu máme opravdu blízko," poukázal Třetina.

Ještě v sobotu odsoudili krvavé útoky i moravští muslimové. „Chceme vyjádřit naši solidaritu a hlubokou soustrast," uvedl předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan Alrawi.

S obavami se do sobotního dne probouzeli někteří Francouzi, kteří žijí v Brně. „Nejsem rodilá Pařížanka, ale mám ve městě mnoho přátel. Proto jsem se s nimi ihned spojila přes sociální sítě, abych se ujistila, že jsou v pořádku. I přestože byli a na moment jsem byla šťastná, uvědomila jsem si tu hrůzu, do které se Francie probudila," popsala své pocity Adeline Besnardová.

Na mnoha místech jižní Moravy se přitom již v sobotu odpoledne začali scházet lidé k pietnímu uctění obětí pařížského útoku. Brňané pro ně například zapálili svíce na Moravském náměstí či nasvítili Janáčkovo i Mahenovo divadlo barvami francouzské trikolory.

Minutou ticha začne pondělní znojemské zastupitelstvo a na radnici zavlaje černá vlajka. Starosta Vlastimil Gabrhel označil čin za teroristický masakr a vyslovil soustrast pozůstalým. „Považuji to za vyhlášení války. Je to útok na samotnou podstatu svobody. Nedostává se mi slov soustrasti a lítosti," řekl starosta.

Podle starosty Dobšic Jaroslava Jenšovského se stala tragédie, která prokázala všem běžencům medvědí službu. „Zpřísní se kontroly, které postihnou i ty, kteří utíkají ze své země kvůli válečným hrůzám. Útok povede k radikalizaci názorů celé Evropy a bude mít dopad i na ty, kteří by si pomoc zasloužili," uvažoval Jenšovský.

Nový a současný způsob vedení války spatřuje v pařížské tragédii šéf znojemské Charity Evžen Adámek. „Je to velké neštěstí. Mám ale obavy, že to nebude poslední útok. Je potřeba, aby se evropské státy spojily," vyzval Adámek.

Hejtman Michal Hašek, stejně jako čelní představitelé České republiky, odmítl prohlášení šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že země unie nesmí po útocích přestat přijímat migranty. „Politici mají mandát od občanů a jejich prvořadým úkolem je chránit nás, svobodu, demokracii, kulturu i tradice, které pro nás vybojovali a vystavěli naši předci. My je máme kultivovat, rozvíjet a předat je našim dětem a vnukům. Alespoň já tak cítím mandát hejtmana Jihomoravského kraje, a tak jej hodlám také vykonávat," uzavřel hejtman.