„Ano, je to pravda. V úterý 4. února ode mě Pavel Louda převzal sto procent akcií. Oficiálně k převzetí dojde 6. února,“ potvrdil Deníku informaci o koupi dnes už bývalý majitel sklárny Lubor Cerva.

Za kolik firmu prodal, neprozradil. Před časem se spekulovalo, že sklárny jsou na prodej za více než miliardu korun. „Nerad bych zmiňoval částku. Mohu jen říct, že to pro mě nebyl výdělečný obchod,“ nechal se slyšet Cerva. Cenu nechtěl komentovat ani současný majitel Pavel Louda.

V tuto chvíli ve světelské fabrice pracuje zhruba šest stovek lidí. Jak potvrdil nový majitel, o propouštění neuvažuje. „Rozhodně nebudeme nijak omezovat provoz ani propouštět. Naopak uvažujeme o rozšíření, respektive zefektivnění výroby, aby doplňovala naši společnost v Poděbradech,“ ujistil Louda a dodal, že podnik povede Jiří Buchal.

Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou bude fungovat jako dceřinná společnost skláren Crystal Bohemia Poděbrady. Název si ponechá původní. „Postupně se teď seznamujeme s provozem. Samozřejmě známe světelské výrobky a chceme v tomto duchu pokračovat i nadále,“ nastínil své plány Louda.

Důvodem prodeje byly dlouhodobé problémy skláren. „Museli jsme redukovat kapacitu i výrobu. A už jsem zkrátka nebyl schopný vše ufinancovat,“ svěřil se Cerva.

V roce 2009 koupil Lubor Cerva kromě světelského závodu i sklárnu v Květné ve Zlínském kraji. Tu si nechává. „Teď se jí plánuji věnovat s maximálním úsilím,“ uzavřel Cerva.

Pavel Louda patří k úspěšným podnikatelům. Do podvědomí lidí se dostal především automobilovým podnikem prodávající vozy z koncernu Volkswagen. Roční obrat jeho firem se pohybuje v řádech několika miliard korun.