Mezi unesenými byl i kuchař Pavel Hrůza z Velkého Meziříčí na Žďársku. Jeho rodina stále žije v nejistotě, co se s jejich příbuzným stalo, a zda jsou mezi nalezenými ostatky i ty jeho.

„Ani po měsíci a půl od zveřejnění informace o nálezu ostatků nemá rodina žádné nové informace. Od té doby se jí nikdo z českých úřadů neozval. Naposledy ji kontaktovali v den zveřejnění nových informací. Řekli jí, že jde o nepotvrzené informace, které navíc nemusí být pravdivé, proto je zatím nemá brát vážně,“ řekl Deníku právní zástupce rodiny z Velkého Meziříčí Jaroslav Pavlas.

Rakouský deník Kronen Zeitung na začátku března informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Úřady v Libyi podle deníku potvrdily, že zhruba deset kilometrů od města našly hroby šesti rukojmích Islámského státu; Rakušana, Čecha a čtyř Filipínců. Server Arab News pak napsal, že filipínské velvyslanectví potvrdilo nález hrobů čtyř unesených Filipínců.

„Platí, že se Ministerstvo zahraničních věcí případem zabývá. Bezpečnostní situace v Libyi ale zůstává velmi nestabilní. Jedná se v podstatě o válečnou zónu. Česká ambasáda byla z Tripolisu evakuována už v roce 2014, což výrazně komplikuje všechny kroky, které by umožnily přímo na místě provést forenzní analýzy a zajistit tak identifikaci. V tuto chvíli tedy nadále nemůžeme zmiňované informace potvrdit,“ konstatovala Zuzana Štichová z tiskového odboru ministerstva.

Uznán za mrtvého

Pavel Hrůza v Africe pracoval pro rakouskou cateringovou firmu jako kuchař. V době únosu, který se odehrál 6. března 2015, mu bylo padesát let. Rodina ani jeho zaměstnavatel o něm od té doby neměli žádné informace.

Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou před časem prohlásil Pavla Hrůzu právně za nezvěstného, což jeho ženě mělo usnadnit komunikaci s úřady v běžném životě. Pokud se skutečně potvrdí, že jde o ostatky jejího muže, mohl by být Pavel Hrůza uznán za mrtvého dřív, než to dovoluje pětiletá zákonná lhůta a manželka tak bude moci dořešit všechny majetkoprávní i osobní záležitosti.

Při útoku na libyjské ropné pole Ghaní 6. března 2015 radikálové hlásící se k IS unesli devět lidí. Zatímco dva muslimové z Bangladéše a také Ghaňan se ze zajetí brzy dostali, o osudu českého kuchaře Pavla Hrůzy, Rakušana a čtyř Filipínců se dosud jen spekulovalo.

V září 2017 se v médiích objevilo video z laptopu příslušníků IS, které údajně zachycovalo popravu zajatců ještě v roce 2015. Pátrání po unesených dlouho znemožňovala skutečnost, že se v Libyi rozvrácené občanskou válkou ještě donedávna odehrávaly prudké boje.