Prohlídka zajímavých brodských míst skrze šifrovací hru představuje originální zábavu pro celou rodinu. Do dobrodružných venkovních her, na kterých luštitele čeká spousta zapeklitých úkolů, je možné zapojit se kdykoliv. Stačí si jen stáhnout herní brožurku, vyzbrojit se vlastními deduktivními schopnostmi, něčím na psaní a vyrazit do terénu hledat tajné zprávy a šifry.

Původní hra už má dnes také verzi pro děti. Na jejím vytvoření Jan Matějka pracoval spolu se svou snoubenkou Evou. „Hra je primárně určená pro zvídavé děti od deseti let. Pokud pomůže dospělý doprovod, hru si užijí i mladší děti. Je to ideální zábava pro rodiny s dětmi na slunné víkendové odpoledne,“ zmínil Jan Matějka, v této době student ČVUT v Praze.

Na webu sifruj.cz lidé naleznou dvě verze herní brožury. „Jednodušší verze je určena právě pro děti a obsahuje v podstatě i návody, jak jednotlivé úkoly řešit. Ta druhá je o dost zamlženější a dokončit hru s touto herní brožurou může být výzvou i pro dospělé. Je jen na hráčích, kterou verzi si vytisknou. Pokud si děti vytisknou dětskou verzi a dospělí dospěláckou, může dokonce dojít i na napínavý souboj mezi dětmi a jejich rodiči,“ doplnil Jan Matějka.

Hra je plná originálních obrázků a básniček. Podle svých tvůrců je vhodná nejenom pro rodinnou vycházku s dětmi, ale i pro školní třídy. Bonusem je i to, že děti dostane ven. „Více dětí venku, více pěších v ulicích, to je to, co je třeba podporovat a iniciovat,“ zmínil autor her.

Princip her je podobný únikovým hrám. Hráč je v terénu postaven před konkrétní úkol, jehož správné vyluštění ho posune zase na další stanoviště a o kousek blíž k cíli. Kdo se k němu chce dostat, musí postupně projít všechna herní stanoviště a pokaždé úspěšně rozluštit jejich tajemství. Vytištěnou herní brožuru mohou lidé získat i v městském informačním centru na Havlíčkově náměstí.

Nápad šifrovacích her se u lidí setkal s pozitivní reakcí. „Jedna rodina zvolila tuto hru jako program pro děti v rámci narozeninové oslavy svých dcer a všichni si to moc užili. Kdo některou z her vyzkoušel, tak byl většinou spokojený a překvapený, jaká netradiční a zábavná aktivita se dá v tak malém městě podniknout. Podle informací z městského informačního centra, se kterým spolupracujeme, naše hry během loňských letních prázdnin hrálo i několik spokojených turistů,“ doplnil mladý student, který již chystá i další novinky.

„V současnosti pracujeme na šifrovací hře na míru pro havlíčkobrodskou Krajskou knihovnu Vysočiny. Hra se bude odehrávat z části venku a z části - pro šifrovací aktivity úžasných prostorech knihovny. Bude to myslím velmi…no, nechte se překvapit,“ dodává s tajuplným úsměvem Jan Matějka.

Své zážitky si lidé mohou vyměňovat i na webu sifruj.cz. „Žádnou podobnou hru jsem nikdy předtím nehrála, proto jsem nevěděla, co od toho čekat. Byli jsme ale nadšení! Luštit jsme se vydali s manželem a hra nám trvala asi dvě hodiny. Moc se nám líbila a co nejdříve vyrazíme na další,“ pochvaluje si nápad jedna z návštěvnic diskuse.