„Letos jsem si lyžování opravdu užil do sytosti. Jezdívám do Nového Jimramova, mám to tam rád i kvůli krásným výhledům, ale tentokrát tam měli nějakou poruchu či co, tak jsem začal jezdit na Harusův kopec do Nového Města na Moravě. Musím říct, že jsem si pokaždé skvěle zalyžoval,“ pochvaloval si Petr Jurný ze Žďáru nad Sázavou.

Ani provozovatelé sjezdovek se netají nadšením. „Letošní sezona byla u nás krátká, ale nepatřila k nejhorším. Začali jsme 8. ledna a skončili v polovině února,“ řekl Zdeněk Holemář z lyžařského areálu ve Svratce na Žďársku.

„Tentokrát byla dobrá sezona, určitě budeme v černých číslech. Peníze použijeme na nákup nových technologií a modernizaci zařízení a zázemí pro lyžaře,“ nechal se slyšet také správce novoměstské sjezdovky na Harusově kopci Karel Klapač.

Na Harusáku končí tradičně sezonu karnevalem, ten letošní je naplánován na neděli 17. března. Uskuteční se v době od 13 do 16 hodin a lanovku i občerstvení budou mít účastníci v maskách zdarma. „Už se těším, na ukončení sezony chodívám každý rok. Jakou ale budu mít masku, to neprozradím. Přijďte se podívat,“ rozesmála se Kateřina Novotná z Nového Města na Moravě.

Také provoz sjezdovky na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí dospěl do finále. „V neděli končíme,“ upřesnil Jiří Pálka z velkomeziříčského Ski klubu, který sjezdovku provozuje.

Tradiční košt se koná rok co rok.
Loňská nadúroda ovoce nahrává možnému rekordu v Tradičním koštu pálenek

Ani on si na letošní zimní sezonu nestěžuje. Spíš naopak. „Byla stejná, jako loňská, tedy docela slušná,“ potvrdil lakonicky Jiří Pálka.

I v jihlavském skiareálu Šacberk si lyžaři a snowboardisté zimu užili. „Sezona byla podobná té loňské, jenom měla trochu jiný průběh. Vloni byly zajímavé měsíce prosinec a březen. Únor byl na sněhovou pokrývku a nízké teploty průměrný. Letos to bylo jiné. Prosinec byl pro nás podprůměrný, zato leden a únor byly velmi pěkné. A březen nic moc, to se už začalo oteplovat. Ale v ročním srovnání jsou si obě sezony hodně podobné,“ konstatoval správce sjezdovky Šacberk Pavel Havlíček.

Ani Šacberk letos v žádném případě neskončí v červených číslech. „Daří se nám díky tomu splácet úvěry. Každoročně investujeme do nových technologií. Tak, aby i v případě, že je příroda zrovna na sníh skoupá, se lyžování i v našich šesti stech metrech nadmořské výšky dalo udržet. A jde o nemalé investice, to mi věřte. Jsme opravdu rádi za ty dvě dobré sezony,“ pochválil sněhové podmínky uplynulých dvou let Pavel Havlíček.

Zatímco v areálech v Novém Městě na Moravě a Velkém Meziříčí se lyžování chýlí ke konci a ve Svratce už bylo dokonce ukončeno, na Šacberku mají lyžaři stále ještě zelenou. „Pojedeme ještě minimálně týden, možná i čtrnáct dní, bude záležet na počasí,“ dodal Pavel Havlíček.

Sněhová děla jsou odvážena na zasloužený odpočinek, v zásobníku je už sněhu dost.
OBRAZEM: Zásobník je plný, sněžná děla si mohou odpočinout