Geologický průzkum pro případné úložiště se plánuje i pro lokalitu Kraví hora ve žďárském okrese, jež zahrnuje sedm dotčených obcí.

„Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou velmi omezené. Cílem projektu je například posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště, a toto posílení práv obcí i veřejnosti prosazovat u politiků. Projekt je zaměřený na Kraj Vysočina, kde stát vytipoval tři lokality jako vhodné pro konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysokoaktivních odpadů: Kraví horu na Bystřicku a Tišnovsku, Hrádek poblíž Jihlavy a Horku v okolí Budišova," uvedl Eduard Sequens za sdružení Calla.

Informační kampaň

„Zeptáme se v obcích přímo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s tím, aby v jejich obci bylo úložiště umístěno, a případně zda jako zastupitelé podpoří nějaký proces, který by umožnil větší účast veřejnosti právě při povolování výstavby," doplnila Jana Vitnerová ze sdružení Bezjaderná Vysočina. Podle ní při přípravě geologických průzkumů mají obce poslední šanci, kdy do procesu mohou mluvit.

Projekt začíná průzkumem postojů politiků, kteří se v nadcházejících komunálních volbách ucházejí o hlasy voličů v obcích v lokalitách vytipovaných pro úložiště na Vysočině. Sdružení je právě obesílá žádostmi o vyplnění jejich názoru na umístění úložiště a zahájení průzkumných prací na území jejich obce.

„Výsledky zveřejníme začátkem října ještě před volbami. Lidé tak třeba do rozhodování, komu dát svůj hlas, budou moci výsledky průzkumu zahrnout," řekla Vitnerová. „Úložiště často míří do malých obcí, kde je starosta neuvolněný a má toho na starosti opravdu hodně. Tam jsou důležití a pro něj výhodou aktivní občané. Mohou mu v procesu pomoci, třeba s nastudováním podkladů a podobně," dodala Jana Vitnerová. Součástí projektu bude také informační kampaň v různých formách, zaměřená jak na obyvatele, tak na politiky.

Na realizaci projektu získala Calla bezmála milion korun z prostředků Finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru, grant poskytla Nadace rozvoje občanské společnosti.

Své záměry se snaží lidem přiblížit i Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), která má za úkol úložiště zbudovat. Intenzivně o nich informuje v tisku, vydává zpravodaje i informační letáky. V Bystřici nad Pernštejnem otevřela SÚRAO informační středisko, pořádá vzdělávací programy pro školy.

„Prakticky ve všech lokalitách, jichž se to týká, jsme se setkali s místními obyvateli, když o to měli zájem. Předpokládáme, že v tom budeme pokračovat. Konkrétní kampaň ale v tuto chvíli není naplánovaná. Spíš to vidíme na druhou polovinu dalšího roku, podle toho, jak se proces výběru bude posouvat," řekla mluvčí SÚRAO Tereza Bečvaříková.

Na posun zatím stále, už více než rok, všechny vytipované lokality i SÚRAO čekají. O žádostech o určení průzkumných území pro první etapu geologických průzkumů prozatím Ministerstvo životního prostředí nerozhodlo.