Ve středu byla 
na kruhovém objezdu 
na křižovatce ulic Pražská 
a Architekta Janáka instalována největší kopie sériově vyráběné židle v Česku. Je vysoká 4,1 metru a sedací plocha tvoří čtverec 
o straně 2,05 metru.

Z metru smrkového dřeva ji za den vyrobilo pět studentů Střední průmyslové školy 
a středního odborného učiliště v Pelhřimově: Zbyněk Mikula, Jiří Vondráček, Jan Svárovský, David Svoboda 
a Jiří Kryštůfek. Podle ředitele agentury Dobrý den Miroslava Marka bude mít židle i bezpečnostní efekt, protože zvlášť za horší viditelnosti zvýrazní nový kruhový objezd uprostřed dlouhé ulice.

Obří židle hned po své instalaci upoutávala pozornost řady chodců i řidičů v Pražské ulici. Někteří spolujezdci si jí pohotově fotili na mobilní telefon.

„Původně jsem z dálky myslela, že je tu nějaká demonstrace," poznamenala směrem k houfu novinářů a zástupců institucí kolemjdoucí Lidmila Franková. „Ale židle je krásná, ještě by na ní někdo mohl tancovat balet," usmála se. A dodala, že podobné unikátní věci jsou jí sympatické.

Podobně kladně instalaci hodnotil i Jiří Schwarz, který také nedaleko bydlí. „Pelhřimov je město rekordů a jsme díky tomu víc vidět," dodal.
Podle ředitele agentury Dobrý den Miroslava Marka tak dále pokračuje snaha, aby Pelhřimov nebyl Městem rekordů jen o festivalu, ale aby to bylo patrné i v exteriérech města. „Teď by navíc mohlo být heslem: Přijďte posedět do Pelhřimova," usmál se. Agentura byla asi před třemi lety oslovena, aby vymyslela nějaký objekt na „horní" kruhový objezd u Kauflandu.

Jenže tam nebyly dořešené majetkové vztahy, a tak se myšlenka na umístění židle posunula níž směrem do města, na loni vybudovaný kruhový objezd na křižovatce ulic Pražská, Architekta Janáka a Krasíkovická.

Židle je ideální v tom, že netvoří jednolitý blok proti větru, a zároveň je varováním pro řidiče, kteří by při zautomatizované jízdě po rovné ulici mohli objezd přehlédnout.

Je zabetonována do země a je v dosahu policejních kamer. V dolní části má speciální kování, které se používá při dřevostavbách, je rozbíratelná. Opěradlo je slepené pomocí čepů, jen při zasychání lepidla učni kvůli rekordní délce museli použít kurt.

„Jsme rádi, že jsme navázali spolupráci s Dobrým dnem a že tu můžeme prezentovat město i práci našich studentů a učitelů," řekl ředitel Střední průmyslové školy a středního odborného učiliště (SPŠ-SOU) Pavel Hlaváček. Šlo o studenty druhého ročníku oboru truhlář a třetího ročníku oboru operátor dřevařské a nábytkářské výroby.

Místostarosta Tomáš Dufek ocenil nejen snahu umisťovat rekordní objekty na veřejná prostranství, ale i na provázanost s místní odbornou školou – a to zvlášť v době, kdy o řemesla není velký zájem.

Město přispělo škole na materiál a židle zapsaná do České knihy rekordů by měla přejít do jeho vlastnictví. V městě je i obří rozcestník, poštovní schránka, spínací špendlík či šachová figurka. Naopak na radnici je miniaturní jezdecká socha.

„Nedávno bylo na Pelhřimovsku také dokončeno 30 směrovek v podobě turistických značek, které odkazují na Pražský hrad do Pelhřimova. Teprve v závorce je odhaleno, že je to Pražský hrad ze špejlí, umístěný v muzeu rekordů a kuriozit," doplnil další propojení rekordů s městem Miroslav Marek.

Na dvou kruhových objezdech v Jihlavě se řešilo umístění hornických vozíků. Ma-gistrát totiž namítl, že jde o reklamní předměty, a policie poté přehodnotila svůj souhlas. Na pelhřimovské židli jsou ovšem jen loga tří institucí.