Na obou místech je nyní druhý stupeň vyžadující pohotovost. Druhý stupeň byl kolem 06:30 na pěti místech v kraji. Na dalších 11 je nutná bdělost, odpovídající prvnímu stupni. Vyplývá to z webových stránek Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Hasiči zasahovali od úterních 17:30 na dvou desítkách míst. Sledovali problematické úseky na tocích a odstraňovali vyvrácené stromy. V podvečer narazil do stromu vlak u Břevnice na Havlíčkobrodsku. Jeli v něm tři cestující, nebyli zraněni, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Petra Musilová. Od pondělního rána měli hasiči na Vysočině kvůli povodním 140 výjezdů.

Na Doubravě v Bílku u Chotěboře platilo ohrožení od úterního poledne. Večer se hladina dostala až na 216 centimetrů. Do dnešního rána klesla o více než 20 centimetrů. V Pohledských Dvořácích na Sázavě byl vyhlášen třetí stupeň v úterý před 18:00 a skončil asi hodinu po půlnoci. Hladina Sázavy v této měřicí stanici se už snížila o více než 40 centimetrů na 217 centimetrů.

Na druhém stupni povodňové aktivity se drží Sázava také v Chlístově a ve Světlé nad Sázavou. Pohotovost platí rovněž na Šlapance v Mírovce.

První stupeň povodňové aktivity je na Vysočině na řece Želivce v Želivě, na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou, na řece Svratce v Dalečíně a u vodní nádrže Vír. Bdělost si vyžaduje i hladina řeky Jihlavy v Batelově, Dvorcích, Bransouzích, Třebíči – Ptáčově a u vodní nádrže Mohelno. Na řece Oslavě je první stupeň v Dolních Borech a Nesměři.

Na Vysočině dnes bude zataženo a občas ještě bude pršet. Během dne budou srážky slábnout a ustávat.