Senátní volby proběhly poměrně nedávno. Už jste se stihl v senátu zabydlet?
Prozatím se se svojí funkcí stále spíše seznamuji. Ale nastoupil jsem do poměrně hektického období, které poznamenává volba prezidenta republiky. Ovšem řekl bych, že ovzduší je v senátu lepší než v parlamentu, kde se více politikaří. Do senátu jsou voleny převážně osobnosti, kterým chybí partajničení, což je jenom dobře.

Mezi své předvolební cíle jste zařadil i návštěvy samospráv ve volebním obvodu. Už jste se stihl seznámit s jejich problémy a potřebami?
Už jsem začal. Právě dnes (v pondělí pozn. aut.) jsem se setkal s vedením radnice v Chrudimi, Hlinsku a Chotěboři. Rád bych si nastavil takový turnus, při kterém bych rád v určitém pravidelném intervalu chtěl navštěvovat radnice. Začal jsem pochopitelně většími městy v obvodu, ale postupem času bych se rád soustředil i na menší samosprávy. Těsně po volbě jsem navštívil i Havlíčkův Brod.

V Chrudimi i Hlinsku jste se vlastně setkal se svými volebními protikandidáty, Petrem Řezníčkem a Magdou Křivanovou, coby starosty těchto měst a váš soupeř ve druhém kole volby, Tomáš Škaryd, byl před časem starostou Chotěboře. Jaké ta setkání byla?
Musím říct, že byla velmi profesionální. Ve všech případech snad obě strany návštěvu zvládly na normální úrovni. Nastavili jsme si určitá pravidla komunikace, které se budeme snažit dodržovat.

Vy pocházíte ze Žďárska. Jaký máte vlastně ze „svého" nového obvodu vlastně pocit?
Region je ve svém vývoji přibržděn a dostává se takřka až na hranice chudoby. V mnoha menších obcích chybí třeba prodejny a další základní infrastruktura. Je třeba ho znovu nastartovat a napomoci by mohla hlavně zemědělství, ke kterému mám logicky blízký vztah. Je třeba české zemědělství znovu nastartovat. Voličům jsem totiž za jejich důvěru vděčný, vážím si jí a pokusím se tak do hlav nejvyšších politiků dostat problémy obyčejného venkova. Ostatně už jsem udělal první krok a kolegům jsem připravil takový novoroční balíček. Jde o pětistránkovou práci, ve které je popsán stav českého  zemědělství a odborné indexy, podle kterých jeho pozice stále klesá.

Zmonitoroval jste si největší konkrétní problémy, které větší města ve vašem obvodu trápí?
Třeba v Chrudimi, podobně jako v Havlíčkově Brodě, obyvatele i radnici nejvíce trápí absence silničního obchvatu města. V Hlinsku je to pak třeba malá zaměstnanost a chybí zde střední škola technického zaměření, přestože podobné obory tu mají tradici. Ale například obchvaty jsou velmi složitá záležitost, na které si už vylámalo zuby hodně lidí, kteří se situaci snažili změnit. V Havlíčkově Brodě jsme už dříve mluvili třeba o problematice krajské knihovny. Další klíčové problémy budeme v nejbližší době dále monitorovat a obvodu se chci pečlivě věnovat.

Teď mluvíme o větších městech vašeho volebního obvodu. A co menší městečka a obce, nezapomenete ani na ně?
To určitě ne. Začínáme už plánovat sérii setkání se starosty menších obcí. Při nich budeme společně mluvit o tom, co je trápí. Mělo by jít zhruba o čtyři setkání, na která pozveme zástupce obcí vždy z určité části volebního obvodu. Není možné hned na počátku navštívit úplně všechny obce, proto volíme tuto cestu. Co se týče dalších aktivit na venkově, rád bych se zasadil o lepší legislativní pozici dobrovolných hasičů. Ti jsou na malých obcích velmi aktivní hybnou silou života a navíc jde o velmi početnou zájmovou skupinu.

Už jste stihl navštívit i vedení Kraje Vysočina?
To prozatím bohužel ne, ale také to určitě přijde na řadu.