VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průzkumy skončily. Prozatím

Vysočina – Ještě na konci roku probíhaly v lokalitě Hrádek, která se rozprostírá na katastru šesti obcí pod Čeřínkem, průzkumné práce kvůli případnému vybudování úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) však musela koncem loňského roku práce dočasně ukončit.

22.3.2017
SDÍLEJ:

ILustrační foto.Foto: Deník/archiv

Čtěte také:
Ministerstvo neprodloužilo možnost průzkumu pro hlubinná úložiště

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) akceptovalo argumenty dotčených obcí a spolků a rozhodlo o zatímním zastavení průzkumných geologických prací. Ty začaly později, než SÚRAO předpokládalo, proto se nestihlo vše udělat včas. Z toho důvodu chtělo SÚRAO termín pro práce prodloužit. Nyní však musí čekat.

„V současné době jsme podali rozklad na rozhodnutí MŽP. Další postup se bude vyvíjet dle dalšího rozhodnutí na Ministerstvu životního prostředí," uvedl Jan Karlovský, mediální zástupce společnosti SÚRAO.

„Považujeme zastavení řízení, kterými měla být prodloužena platnost průzkumných území, za úspěch. Opět se ukázalo, že argumentace starostů a obyvatel obcí je mnohem fundovanější než ta ze strany správy úložišť. Budeme se nyní snažit, aby práce skutečně nepokračovaly, " uvedl Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti.

Podle něj však i povolení, kterým s koncem roku 2016 skončila platnost, byla vydána v rozporu se zákonem. Proto obce a spolky podaly na toto rozhodnutí MŽP žalobu. Ta ale zatím čeká na vyřízení.

Do konce roku 2016 SÚRAO monitorovalo lokality. Jednalo se o terénní pochůzky, odběry vzorků půdy a monitoringy. „Jako výsledek geologických a jiných prací budou vyhotoveny 3D geovědní modely horninového masívu. Získaná data rovněž umožní projektovat práce pro další etapy geologických prací, pokud daná lokalita bude jako vhodná pro další práce vybrána," uvedl Karlovský. Koncem roku 2018 bude jasnější, zda lokalita Hrádek vyhovuje případnému vybudování úložiště a půjde do užšího výběru s dalšími místy v Česku.

Autor: Jana Kodysová

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Je odvoleno! Sčítají se hlasy. Výsledky budou známy v podvečer

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

V Třebíči zájem o volby trvá

Třebíč - Slušná volební účast v Třebíči trvá i druhý den parlamentních voleb.

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení