Mrzlo i na třech z pěti profesionálních pracovišť Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), nad nulou zůstaly teploty v Dukovanech (plus 0,1 stupně Celsia) a v Náměšti nad Oslavou (plus 0,9 stupně Celsia).

Naopak ve dvou metrech nad zemí mrzlo v Přibyslavi (minus 2,7 stupně Celsia), v Košeticích (minus 1,9 stupně Celsia) a v Kostelní Myslové (minus 1,8 stupně Celsia). „V této polovině roku jsou to na Vysočině první mrazy. Pokud bychom se ale podívali na přízemní mráz, tak ten se na několika stanicích objevil již včera,“ uvedl ve středu k aktuálním ranním teplotám v kraji Petr Münster z brněnského regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Úlovek nasbíraný v lesích u Chválkova na Pelhřimovsku. Na fotografii jsou houbaři z Bohdalína.
OBRAZEM: Rostou. Houbové žně nezastaví ani chladné počasí

Při té příležitosti připomněl, že první přízemní mrazíky ve druhém pololetí letošního roku byly na Vysočině zaznamenány už v pondělí 27. srpna ráno. Teď ve středu klesla teplota při zemi na některých místech až k minus pěti stupňům. Ze známých údajů vyplývá, že v Kostelní Myslové bylo v přízemní vrstvě minus 4,8 stupně Celsia, v Přibyslavi minus 4,5 stupně Celsia, v Košeticích minus 3,6 stupně Celsia a v Dukovanech minus 2,6 stupně Celsia. Tepleji bylo ve středu vlivem inverze ve vyšších polohách.

V dalších dnech se na Vysočině mrazy ve dvou metrech zřejmě neobjeví, pokud ano, budou mírnější než ve středu a spíš výjimečné. Znovu mrznout po ránu by mohlo znovu v neděli 30. září.