Již tři desítky let „zdobí" centrální jihlavské Masarykovo náměstí budova obchodního domu Prior. Budova, která dává městu větší věhlas než řada památek, jedno z největších historických náměstí v Evropě či třeba zoologická zahrada. „Je to určitě nejznámější stavba v Jihlavě. Ať přijedu kamkoli, vždycky vždy mohu s jistotou čekat stejnou otázku: Ještě máte na náměstí ten příšerný obchoďák?" říká jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Obchodní dům, který v dobových reklamách vyzýval k „nákupu pod jednou střechou", slavnostně otevřeli 19. května roku 1983. „Celá anabáze s Priorem začala v dubnu 1974, kdy byla odstřelena většina domů takzvaného Kreclu, tedy centrálního bloku domů na náměstí. Jednalo se o arogantní operaci tehdejší mocenské nomenklatury, která si přála vybudovat na místě někdejších masných a kupeckých krámů moderní obchodní dům," popsal jihlavský architekt Jaroslav Huňáček.

Podle archiváře a badatele Ladislava Vilímka představoval Krecl cenný soubor budov. „Skupina domů uprostřed náměstí je poprvé doložena ve druhé polovině čtrnáctého století. V roce 1536 domy nesly název Gröczlein a roce 1551 Gröczl, jinak také Kretzl či Krecl, což v jihlavském lidovém nářečí byl ohryzek," vysvětlil.

Po odstřelu zůstal stát jen rohový dům před radnicí, který patřil k nejcennějším ve městě. „Ten se dočkal zboření ve vší tajnosti v noci ze 16. na 17. prosince 1975 a v dubnu 1978 byl položen základní kámen ke stavbě Prioru," popsal Vilímek.

Stavět se začalo podle projektu brněnského architekta Zdeňka Sklepka. Výkresy přitom pocházely ještě z doby před rokem 1968, kdy s nimi mladý architekt uspěl v architektonické soutěži. „Měla být maximálně zachována stopa původního Kreclu. Většina plochy je pod zemí, nebylo možné udělat hospodářský dvůr," popisoval architekt, který zemřel v polovině minulého desetiletí. „S odstupem vím, že měla být stavba jemnější a členitější. Taková však byla doba, tak je třeba nahlížet i na architekturu," dodal.

Masa betonu rostla na povrchu i pod zemí, většina plochy centra města byla více než pět roků obehnána ohradou z vlnitého plechu.

I proto, že se lidé mohli opět rozeběhnout přes náměstí, bylo otevření Prioru mezi s jeho podobou smířenými obyvateli Jihlavy vesměs vítáno. Byl to šestý obdobný obchod v tehdejším Jihomoravském kraji, a i přesto, že sortiment nebyl ničím výjimečný, byly u pokladen fronty. Nakoupit lidé mohli třeba elektroniku, textil, hudebniny nebo se mohli najíst v bufetu.

Během let se změnila nabídka zboží i skladba obchodů, ale výhodně umístěný Prior stále prosperuje vzdor tomu, že ve městě vyrostla řada supermarketů a nedaleko stojí centrum City Park. Mezitím se stále objevují a opět zapadají nápady na zlidštění budovy a redukci zásobovacích ramp, do fáze realizace se ale nedostal žádný.

Vlastník ani provozovatel Prioru, kterými jsou společnost Le Cygne Sportif Groupe, respektive dceřiná firma Prior Česká republika, jsou podle magistrátu ochotni spolupracovat a nebrání se ani prodeji, své peníze ale do změny podoby Prioru investovat nehodlají. „A město samo na to asi nebude mít nikdy," soudí jihlavský primátor Vymazal.