Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestavba kolejí u Skleného bude stát miliardu korun

Žďársko - Do 10. prosince bude ukončena rekonstrukce druhé koleje v úseku železnice mezi Skleným nad Oslavou a Ostrovem nad Oslavou. Průběh prací neovlivní ani skutečnost, že při usazování odvodňovacích žlabů k odvodnění trati stavbaři neplánovaně narazili na skálu.

11.11.2014
SDÍLEJ:

Stavba byla zahájena koncem srpna. Provádí ji sdružení tří firem: OHL ŽS, Subterra a Elektrizace železnic. Přestavba se týká železničního svršku i spodku. Pokládka první koleje bude dokončena v prosinci, jak bylo plánováno, a to i přes složité podloží. Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

„Skalní zářezy se musí ubourávat, celkově je to v úseku asi tři až čtyři kilometry dlouhém," uvedl ředitel a člen představenstva společnosti OHL ŽS Josef Rezek. Tato firma je společně se společnostmi Subterra a Elektrizace železnic zhotovitelem rekonstrukce úseku železnice. Podle jeho slov problém s vodou na trati není zanedbatelný, protože až dosud dostatečně odvodněna nebyla.

„Když se železniční trať v roce 1953 stavěla, zřejmě se při tom přeťaly nějaké vodonosné horniny, takže vody je tam poměrně dost," poznamenal Rezek.

Hlavním přínosem modernizace trati mezi Skleným a Ostrovem nad Oslavou je zvýšení traťové rychlosti na 120 kilometrů v hodině pro klasické vlakové soupravy, respektive na 140 kilometrů za hodinu pro naklápěcí soupravy.

15 minut zpoždění

Se stavebními pracemi jsou spojeny i výluky na rychlíkové trati, která přes šedesát let propojuje Brno s Havlíčkovým Brodem. Některé osobní vlaky, jež se na frekventované trati dělí o jednu kolej s rychlíky mezi Prahou a Brnem, jimi jsou v době výluky nahrazeny a mimořádně staví v Ostrově nad Oslavou. „Nyní se zpoždění vlaků kvůli snížené rychlosti i kapacity tratě pohybují mezi deseti až patnácti minutami," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Poté, co bude v prosinci dokončena druhá kolej, výluka dočasně skončí. Na jaře se pak začne pracovat na rekonstrukci koleje první, a to tak, že oprava bude hotova v říjnu příštího roku. Komplexní rekonstrukci a modernizaci dvoukolejného traťového úseku mezi Ostrovem a Skleným nad Oslavou tvoří výměna železničního spodku i svršku, včetně odvodnění a trakčního vedení, opravy se dočká i zastávka Laštovičky.

Náklady na rekonstrukci obou kolejí na více než osmikilometrovém úseku vyjdou na 988 460 483 korun bez DPH. Z toho 713 896 572 korun činí příspěvek z evropských peněz, zbytek peněz bude uhrazen prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, investorem stavby je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

„Výsledkem rekonstrukce bude pohodlnější, rychlejší a bezpečnější cesta vlakem. Trať bude navíc splňovat vyšší kvalitativní požadavky pro účely provozování mezinárodní dopravy," řekl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

V dalších letech se počítá s pokračováním prací. „Od Brna po Řikonín je trať opravena. V roce 2016 nebo 2017 by mělo dojít na úsek mezi Ostrovem a Žďárem a všechny zbývající až po Havlíčkův Brod. Pokud budou finance, hotovo by mohlo být asi v roce 2025," dodal náměstek ředitele pro provoz infrastruktury Oblastního ředitelství Brno SŽDC Pavel Šprdlík.

Autor: Lenka Mašová

11.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení