VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před vánočním shonem se ve Žďáře utíká na Ostrov pohody

Žďár nad Sázavou – Před vánočním shonem a stresem se ve Žďáře nad Sázavou utíká na Ostrov pohody. Několikadenní akci plnou pohádek, písniček, soutěží a tvořivých dílen letos už podvacáté uspořádali manželé Müllerovi s partou několika desítek pomocníků a dobrovolníků.

17.12.2017
SDÍLEJ:

Sobotní program zahájilo vystoupení Tisíc andělů. V městském divadle zazpívali žáci žďárské základní školy Švermova. O první divadelní představení se postaralo Divadlo KUFR. Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková sehrály Vánoční hru aneb co andělé zvěstovaFoto: Deník / Marek Jiří

Sobotní program zahájilo vystoupení Tisíc andělů. V městském divadle zazpívali žáci žďárské základní školy Švermova. V posluchači zaplněném sálu seděl i ředitel „čtyřky“.

„Takováto inspekce je nejhezčí, jaká může být,“ usmál se Jaroslav Ptáček. „Hned po představení jsem za zpěváky vtrhl do šatny, objal je, poděkoval a říkal: Přál bych si, abyste v andělském přišli do školy, abychom tam měli zářné příklady pro naše grázlíky,“ řekl s úsměvem Ptáček.

Vystoupení školáků diváci ocenili bouřlivým aplausem. Tleskala i Jarmila Drobná s čtyřletou vnučkou Lucií. „Rodiče museli za Ježíškem pro dárky, tak nás poslali na pohádky,“ mluvila potichu babička, aby vnučka neslyšela její slova.

O sobotní první divadelní představení se postaralo Divadlo KUFR. Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková sehrály Vánoční hru aneb Co andělé zvěstovali.

„Všechno zašmodrchali, ale byla s nimi sranda,“ zhodnotil poetickou hru dvou „popletených“ andělů, kteří ohlásili narození Ježíše Krista v Betlémě, šestiletý Jan Kopeček. Ten pod dohledem rodičů zdobil o přestávce mezi pohádkami perníčky. V divadle na chodbě mohly děti navštívit hned několik tvořivých dílen.

Veselou loutkovou pohádku o zamilovaném vodníkovi a statečném Jírovi sehrálo v sobotu ve žďárském městském divadle Loutkové divadlo Dokola z Tábora. S představením Princezna na hrášku přijelo Dřevěné divadlo z Nového Města na Moravě. O Střípky folkloru se postaraly vystoupením soubory Kamínek, Rozmarýnek a Bystřinka za doprovodu Horácké muziky.

Vstupné na Ostrov pohody se nevybírá, je dobrovolné. „Chceme, aby pohádky, koncerty, tvořivé dílny mohli navštívit opravdu všichni. Nemáme reklamy. Sponzory a dárce máme uvedené jen na plakátech. Nic při Ostrovu pohody neprodáváme, jsme čistě nekomerční akce,“ připomněla Pavla Müllerová s tím, že akci granty podporuje město Žďár nad Sázavou a Kraj Vysočina.

Ostrov pohody Müllerovi připravují ve svém volném čase. „Trochu toho stresu z pořádání akce máme. Naše děti si za ta léta občas povzdechly: Kdy budeme mít normální Vánoce,“ přiznala Pavla Müllerová.

O diváky dvacetiletý Ostrov pohody nouzi nemá. „Už se odchovala první generace. Potkáváme tady ty, kteří chodili na Ostrov pohody jako děti na pohádky a dnes už vodí své ratolesti,“ usmála se Müllerová. „Máme z toho velikou radost. Prvotním záměrem bylo vytvořit protiváhu předvánočnímu obchodnímu stresu, a to se nám, doufám, daří,“ dodal Martin Müller.

Jak to začalo

První ročník se konal v roce 1992. „Takže si snadno spočítáte, že každý rok, třeba i kvůli narození dětí, se program připravit nepodařilo,“ vysvětlil Martin Müller. Manželé Müllerovi se tehdy přistěhovali do Žďáru nad Sázavou z Ostravy. „Akční“ Pavla napsala divadelní hru Dítě z Betléma a hledali někoho, kdo by ji s nimi provedl. „Asi nejsme prvními hybateli, těmi byli všichni ti mladí a zapálení lidi kolem takzvaného Folkového divadla,“ připomněl začátky Müller.

Ostrov pohody zpočátku trval sedm dní. „Chtěli jsme navodit vánoční atmosféru, tak jsme třeba přejmenovali náměstí Republiky na náměstí Krále Davida, sehráli scénku ze sčítání lidu, manželka jela na oslu a putovali jsme od hospody k hospodě a hledali nocleh,“ zavzpomínal na jednu z aktivit Martin Müller.

„Tehdy jsme divadelní představení vedle organizování také aktivně hráli. Dnes se při pořádání v divadle už jenom převlékáme do různých kostýmů. Základní struktura je stále stejná: aby tady byly pohádky, aby si příchozí něco pěkného vyrobili, aby se pobavili, dali si třeba kafíčko, zazpívali si, ochutnali čerstvé perníčky, silvestrovské občerstvení,“ dodala Pavla Müllerová.

Letos se Ostrov pohody konal během prosince na několika místech ve Žďáře nad Sázavou. „Jubilejní ročník jsme chtěli mít pestřejší. Ale myslím, že příští rok se vrátíme k modelu, kdy se u písniček, pohádek, v tvořivých dílničkách v městském divadle scházíme v pátek, sobotu a neděli před Vánocemi,“ řekla Pavla Müllerová.

Motto Ostrova pohody
Opusťte alespoň na chvíli dlouhé fronty v obchodech, odložte pomoučené zástěry, ukliďte vysavač do kouta, vezměte děti za ruce a připlujte s nimi, přiběhněte, přijďte pěšky, přijeďte autem, na saních či v kočárku do žďárského městského divadla, kde jste zváni na ostrov, ostrůvek pohody v tom předvánočním kalupu. Čekají na vás hezké pohádky, programy, písničky, koledy. Mezi jednotlivými představeními si děti zasoutěží, vyrobí pěkný dárek pro sebe i pro své blízké na památku. Vy dospěláci si zatím popovídáte s přáteli, popijete dobrou kávu, čaj či jinou tekutinou svlažíte ústa, ochutnáte silvestrovské pohoštění. Foyer zavoní jehličím a sladkými perníčky a pokaždé zažijete nevšední a kouzelné chvíle.

Autor: Jiří Marek

17.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Monika Oborná
2

Novou krajskou předsedkyní hnutí ANO je Monika Oborná z Třebíčska

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Útulky ve švech nepraskají, větší nápor se čeká až odrostou štěňata

Vysočina – Útulky plné nechtěných štěňat nebo polekaných psů, kteří svým pánům utekli při novoročních oslavách. Takové jsou obecně zažité představy o stavu útulků po Vánocích. Situace je ale zatím klidná. Útulky čekají přírůstky až v únoru nebo v březnu, kdy darovaná štěňátka odrostou.

Po dobu opravy Bráfovy třídy vznikne provizorní kruhový objezd

Třebíč - V tomto roce začne v Třebíči od dubna druhá etapa oprav Bráfovy třídy, která je součástí průtahu městem, státní silnice I/23. Rekonstrukce se dotkne úseku od křižovatky s Nádražní ulicí směrem ke gymnáziu.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Opravu letního kina i cyklostezku. To by chtěli naprojektovat v Budějovicích

Moravské Budějovice - V Budějovicích na radnici připravují revitalizaci městské zeleně v historickém centru. "Účelem je vytvořit funkční a plnohodnotná prostranství s nabídkou nových možností aktivit pro veřejnost," uvedl tamní šéf odboru investic Josef Macháček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>