VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před vánočním shonem se ve Žďáře utíká na Ostrov pohody

Žďár nad Sázavou – Před vánočním shonem a stresem se ve Žďáře nad Sázavou utíká na Ostrov pohody. Několikadenní akci plnou pohádek, písniček, soutěží a tvořivých dílen letos už podvacáté uspořádali manželé Müllerovi s partou několika desítek pomocníků a dobrovolníků.

17.12.2017
SDÍLEJ:

Sobotní program zahájilo vystoupení Tisíc andělů. V městském divadle zazpívali žáci žďárské základní školy Švermova. O první divadelní představení se postaralo Divadlo KUFR. Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková sehrály Vánoční hru aneb co andělé zvěstovaFoto: Deník / Marek Jiří

Sobotní program zahájilo vystoupení Tisíc andělů. V městském divadle zazpívali žáci žďárské základní školy Švermova. V posluchači zaplněném sálu seděl i ředitel „čtyřky“.

„Takováto inspekce je nejhezčí, jaká může být,“ usmál se Jaroslav Ptáček. „Hned po představení jsem za zpěváky vtrhl do šatny, objal je, poděkoval a říkal: Přál bych si, abyste v andělském přišli do školy, abychom tam měli zářné příklady pro naše grázlíky,“ řekl s úsměvem Ptáček.

Vystoupení školáků diváci ocenili bouřlivým aplausem. Tleskala i Jarmila Drobná s čtyřletou vnučkou Lucií. „Rodiče museli za Ježíškem pro dárky, tak nás poslali na pohádky,“ mluvila potichu babička, aby vnučka neslyšela její slova.

O sobotní první divadelní představení se postaralo Divadlo KUFR. Adéla Kratochvílová a Dáša Trávníková sehrály Vánoční hru aneb Co andělé zvěstovali.

„Všechno zašmodrchali, ale byla s nimi sranda,“ zhodnotil poetickou hru dvou „popletených“ andělů, kteří ohlásili narození Ježíše Krista v Betlémě, šestiletý Jan Kopeček. Ten pod dohledem rodičů zdobil o přestávce mezi pohádkami perníčky. V divadle na chodbě mohly děti navštívit hned několik tvořivých dílen.

Veselou loutkovou pohádku o zamilovaném vodníkovi a statečném Jírovi sehrálo v sobotu ve žďárském městském divadle Loutkové divadlo Dokola z Tábora. S představením Princezna na hrášku přijelo Dřevěné divadlo z Nového Města na Moravě. O Střípky folkloru se postaraly vystoupením soubory Kamínek, Rozmarýnek a Bystřinka za doprovodu Horácké muziky.

Vstupné na Ostrov pohody se nevybírá, je dobrovolné. „Chceme, aby pohádky, koncerty, tvořivé dílny mohli navštívit opravdu všichni. Nemáme reklamy. Sponzory a dárce máme uvedené jen na plakátech. Nic při Ostrovu pohody neprodáváme, jsme čistě nekomerční akce,“ připomněla Pavla Müllerová s tím, že akci granty podporuje město Žďár nad Sázavou a Kraj Vysočina.

Ostrov pohody Müllerovi připravují ve svém volném čase. „Trochu toho stresu z pořádání akce máme. Naše děti si za ta léta občas povzdechly: Kdy budeme mít normální Vánoce,“ přiznala Pavla Müllerová.

O diváky dvacetiletý Ostrov pohody nouzi nemá. „Už se odchovala první generace. Potkáváme tady ty, kteří chodili na Ostrov pohody jako děti na pohádky a dnes už vodí své ratolesti,“ usmála se Müllerová. „Máme z toho velikou radost. Prvotním záměrem bylo vytvořit protiváhu předvánočnímu obchodnímu stresu, a to se nám, doufám, daří,“ dodal Martin Müller.

Jak to začalo

První ročník se konal v roce 1992. „Takže si snadno spočítáte, že každý rok, třeba i kvůli narození dětí, se program připravit nepodařilo,“ vysvětlil Martin Müller. Manželé Müllerovi se tehdy přistěhovali do Žďáru nad Sázavou z Ostravy. „Akční“ Pavla napsala divadelní hru Dítě z Betléma a hledali někoho, kdo by ji s nimi provedl. „Asi nejsme prvními hybateli, těmi byli všichni ti mladí a zapálení lidi kolem takzvaného Folkového divadla,“ připomněl začátky Müller.

Ostrov pohody zpočátku trval sedm dní. „Chtěli jsme navodit vánoční atmosféru, tak jsme třeba přejmenovali náměstí Republiky na náměstí Krále Davida, sehráli scénku ze sčítání lidu, manželka jela na oslu a putovali jsme od hospody k hospodě a hledali nocleh,“ zavzpomínal na jednu z aktivit Martin Müller.

„Tehdy jsme divadelní představení vedle organizování také aktivně hráli. Dnes se při pořádání v divadle už jenom převlékáme do různých kostýmů. Základní struktura je stále stejná: aby tady byly pohádky, aby si příchozí něco pěkného vyrobili, aby se pobavili, dali si třeba kafíčko, zazpívali si, ochutnali čerstvé perníčky, silvestrovské občerstvení,“ dodala Pavla Müllerová.

Letos se Ostrov pohody konal během prosince na několika místech ve Žďáře nad Sázavou. „Jubilejní ročník jsme chtěli mít pestřejší. Ale myslím, že příští rok se vrátíme k modelu, kdy se u písniček, pohádek, v tvořivých dílničkách v městském divadle scházíme v pátek, sobotu a neděli před Vánocemi,“ řekla Pavla Müllerová.

Motto Ostrova pohody
Opusťte alespoň na chvíli dlouhé fronty v obchodech, odložte pomoučené zástěry, ukliďte vysavač do kouta, vezměte děti za ruce a připlujte s nimi, přiběhněte, přijďte pěšky, přijeďte autem, na saních či v kočárku do žďárského městského divadla, kde jste zváni na ostrov, ostrůvek pohody v tom předvánočním kalupu. Čekají na vás hezké pohádky, programy, písničky, koledy. Mezi jednotlivými představeními si děti zasoutěží, vyrobí pěkný dárek pro sebe i pro své blízké na památku. Vy dospěláci si zatím popovídáte s přáteli, popijete dobrou kávu, čaj či jinou tekutinou svlažíte ústa, ochutnáte silvestrovské pohoštění. Foyer zavoní jehličím a sladkými perníčky a pokaždé zažijete nevšední a kouzelné chvíle.

Autor: Jiří Marek

17.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů ŠIČKA, KREJČOVÁ - I BEZ VYUČENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Květoslav veškrna - k.i.v. provozovna, náměstí Míru, č.p. 186, 675 71 Náměšť nad Oslavou. Informace: Květoslav Veškrna, +420 777 560 426.

Obchod - Obchod Pokladní 11 175 Kč

Pokladníci v prodejnách PRODAVAČ/KA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11175 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do stávajícího kolektivu zaměstnanců rádi přijmeme kolegu /gyni. Očekáváme samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, ochotu učit se novým věcem., Prvotní kontakt telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Rosa market s.r.o. - pracoviště stařeč, Jakubské náměstí, č.p. 126, 675 22 Stařeč. Informace: Jiřina Tichá, +420 568 440 537.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 22 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL - VYCHOVATELKA. Požadované vzdělání: bakalářské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , a) středním vzděláním s výučním listem získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání a studiem pedagogiky, , b) středním vzděláním získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu asistentů pedagoga, , c) středním vzděláním získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání a , 1. studiem pedagogiky, nebo , 2. studiem pro asistenty pedagoga, nebo , d) základním vzděláním a studiem pro asistenty pedagoga. , vztah k dětem a výchovně vzdělávacím činnostem s nimi (rukodělná, sportovní činnost, vedení domácnosti úklid, žehlení, vaření, pečení), vlastní přepravu do zaměstnání a ze zaměstnání vzhledem k časově nevyhovujícím spojům veřejné dopravy, praxe je výhodou, nikoliv podmínkou , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., Pracovní doba od - do: , 1. Týden 10,00 - 14,00 , 2. Týden 13,00 - 21,00 , 2x/měsíc služba v So, Ne 9,00 - 21,00. Pracoviště: Dětský domov, hrotovice, sokolská 362, Sokolská, č.p. 362, 675 55 Hrotovice. Informace: Simona Saitlová, +420 728 139 135.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Personalista 20 000 Kč

Specialisté v oblasti vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů HR ADMINISTRÁTOR - VZDĚLÁVÁNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis hlavních pracovních činností:, o Organizace a správa interních a externích seminářů, seminářů na míru primárně pro české lokace, o Komunikace s lektory, organizace místa pro vzdělávací kurzy, zajištění cateringu, vzdělávacích materiálů, o Správa dat v systému SAP a tréninkovém portále, o Kontrola fakturace seminářů, komunikace s nákupním oddělením, o Administrativní zajištění manažerských či jazykových kurzů, o Podpora týmu v dalších HR administrativních procesech , o Koordinace a spolupráce s ostatními odděleními v MANN + HUMMEL, , , Obecné požadavky:, o SŠ/VŠ vzdělání, vhodné i pro absolventy, o Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni (min. B2), další světový jazyk výhodou, o Výhodou praxe ve vzdělávání (organizace tréninků a školení), o Výhodou praxe z mezinárodní společnosti , o Dobrá znalost MS Office, SAP výhodou, o Dobré komunikační a organizační dovednosti, prozákaznický přístup, pečlivost a smysl pro detail, o Týmový hráč, , Zaměstnanecké výhody:, o 13./14./15. mzda, o 6 týdnů dovolené, o Možnost Home Office, o Podpora jazykového vzdělávání, o Flexibilní formy práce (pružná pracovní doba), o Nadstandartní systém vzdělávání, o Kulturní a společenské akce pro zaměstnance, , První kontakt e-mailem: vitezslav.resatko@mann-hummel.com. Pracoviště: Mann + hummel service s.r.o., 675 21 Okříšky. Informace: Vítězslav Řešátko, +420 739 522 094.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zlodějka spravedlnosti neuteče

Bramborářský seminář v kulturním domě v Olešné.
7

Cena brambor se možná bude lehce zvyšovat

Víkend nabízí festival, dinosaury i loutky

Třebíčsko - Inspirujte se našimi tipy na víkend.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Žirafí samec neuhynul kvůli otravě, ale dlouhodobému stresu

Vysočina – Za smrtní osmiletého žirafího samce Manu z jihlavské zoologické zahrady stojí střevní komplikace a dlouhodobý stres. Byl totiž nejslabším členem z trojice žirafích samců. Paul a Zuberi tak zůstanou ve výběhu sami.

Lidé z Vysočiny si přivezli z dovolené červy pod kůží

Vysočina – Období dovolených s sebou přináší také větší počet úrazů a onemocnění. Lidé z Vysočiny si nejčastěji přiváží průjmová onemocnění, najdou se ale i závažnější případy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT