Polévání ledovou vodou dorazilo do Jihlavy. Jde o výzvu, která má podpořit povědomí o neurologickém onemocnění označovaném jako ALS. Akce má přinést peníze na jeho výzkum. Na sociální síti Facebook se začala šířit videa, kde si lidé mimo jiné i z Jihlavy na hlavu vylévají kbelík ledové vody. Tento virál, tedy vtipně podané komerční sdělení předávané po sociálních sítích, se začal šířit od poloviny tohoto roku.

Vyzvaný účastník se musí natočit, jak se polévá ledovou vodou, a následně musí k témuž činu vyzvat jednoho nebo více známých. Výzva by měla být splněna do čtyřiadvaceti hodin, a pokud ji dotyčný splní, odešle deset dolarů organizaci ALS Association. V opačném případě by se měl takový člověk vykoupit v podobě sta dolarů.

Ledovou výzvu dostala také Hana Vondráková z Jihlavy. „Nominovala mě na ni kamarádka ze střední školy. Když jsem viděla video, kde si polévá hlavu ledovou vodou a dál mě nominuje, říkala jsem, že to snad nemůže myslet vážně," usmála se Vondráková. V první chvíli si Hana říkala, že výzvu nesplní a peníze také nepošle. „Ze začátku mi to připadalo jako pěkná blbost. Čím víc jsem nad tím ale přemýšlela, tím více mi to připadalo jako správná věc," podotkla Vondráková.

Výzva ji totiž donutila sednout k internetu a přečíst si, co vlastně nemoc ALS je. „V tu chvíli jsem si řekla, jo, má to smysl. Nikdy předtím jsem o této nemoci neslyšela. Musí být opravdu strašné, když máte mozek v pořádku, ale nemůžete se hýbat, mluvit, komunikovat. Rozhodla jsem se, že do výzvy půjdu a peníze pošlu," řekla Vondráková. Na internetu si našla informace i o ALS Association. „Nejmenší částka, kterou můžete poslat, je pět dolarů, rozhodla jsem se, že pošlu deset," řekla.

Spolu se svým přítelem pak natočila video, kde si do kbelíku s ledovou vodou přisype led a za pořádného jekotu si ho pak vylije na hlavu. „Ve videu jsem pak nominovala další kamarády. Je skvělé vidět, jak se videa šíří Facebookem dál. Potěšilo mě, že moji kamarádi neohrnuli nos a šli do toho taky," řekla Vondráková s úsměvem. Podle ní se díky jejímu videu o nemoci dozvědělo minimálně dalších dvacet lidí a řetězec pokračuje.

Do ledové výzvy šel z Jihlavy například i majitel jihlavské firmy Mokov Rudolf Penn. Na Facebooku za výzvu poděkoval a nominoval dalších asi osm lidí.

Ledové polévání má ale i své odpůrce. „Přijde mi to jako naprostá blbost. Jsem zvědavý, kolik lidí slibovanou částku na tu nemoc pošle. Připadá mi to jednání stáda ovcí," myslí si Jakub Štěpánek.

Původ nápadu s poléváním vlastní hlavy ledovou vodou pro získání financí na charitu není zcela jasný a bývá přisuzován různým zdrojům. Na přelomu let 2013 a 2014 byly na sociálních sítích výzvy Cold Water Challenge známé zejména na severu Spojených států. Propagovaly výzkum rakoviny a nominovaná osoba musela buď finančně přispět, nebo skočit do nádoby se studenou vodou.

Politím těla ledovou vodou zažije nominovaný krátký šok, který ochromí celé tělo, a tím na krátkou chvíli poskytne příležitost se z části vžít do lidí postižených chorobou ALS.