„Od dobrovolníků máme spoustu nabídek. Je to velmi milé a hezké, ale my potřebujeme profesionály, kteří by nám pomohli se zdravotní a ošetřovatelskou péčí,“ vysvětlil aktuální potřebu ředitel velkomeziříčského domova důchodců Vítězslav Schrek.

Zařízení potřebuje kvalifikované odborníky, kteří by zastali práci zaměstnanců, jenž museli do karantény nebo sami onemocněli. „Standardně máme deset zdravotních sester. V tuto chvíli nám jich pět chybí, což je v případě zajištění nepřetržitého provozu strašně moc,“ postěžoval si Vítězslav Schrek.

Podobně je tomu i v případě pečovatelek. „Chybí jich více než třetina. Musíme našim klientům zajistit denní péči,“ okomentovala situaci Veronika Krátká z Domova pro seniory Velké Meziříčí.

Napojení průmyslové zóny Jamská na ulici Novoměstská ve Žďáře nad Sázavou.
Uzavírka Novoměstské ulice ve Žďáře pokračuje. Stavbu zdržel déšť

Kromě karantény a nemoci se na absenci personálu podepsalo také aktuální nadměrné pracovní vytížení. „Bohužel nám padají ti, kteří jsou totálně vyčerpaní. Služeb je opravdu hodně, pracují nepřetržitě a prakticky bez odpočinku. Je to velmi náročné fyzicky i psychicky,“ popsal ředitel domova důchodců.

Dobrovolníci s požadovanou kvalifikací, kteří chtějí pomoci, mají zavolat na telefonní čísla 736 541 988 a 734 875 428.

V podobné situaci se ocitl i Domov pro seniory Třebíč - Manželů Curieových. I tam potřebují personální výpomoc. Dobrovolníky vybaví ochrannými pomůckami a zaškolí. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle 737 216 458.