VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pazderka: Pokud je někdo motorem eskalace celé krize, je to nepochybně Rusko

Havlíčkův Brod - Podruhé dorazil do Havlíčkova Brodu na Letní žurnalistickou školu zahraniční zpravodaj České televize Josef Pazderka. Promluvil o ukrajinské krizi a jejího obrazu v západních médiích a v Rusku.

5.9.2014
SDÍLEJ:

Josef Pazderka.Foto: Deník/archiv

Jak snáší vaše rodina, když jste na Ukrajině uprostřed bojů?
Moje žena je natolik skvělá, že se s tím smířila. Myslím si, že k sobě máme důvěru. Ona ví, že ty situace nevyhledávám, že na sebe dám pozor. Já to beru jako nezbytnou součást mé práce a risk k ní v rozumné míře patří. Je to daň za to, že popisujete událost, která se v určitý okamžik vyvine nečekaně dramaticky, a vy nechcete na reportování přímo rezignovat.

Co je to za válku? Kdo válčí a za co? Je to otázka rozdílných mentalit?
Já myslím, že ukrajinská krize má několik rovin. První je samozřejmě střet mezi postsovětskou a evropskou mentalitou. Na Ukrajině se vytvořila sice malá, ale relativně vlivná skupina mladších lidí, kteří přišli demonstrovat na Majdan. Chtěli rozchod s postsovětským modelem, který se na Ukrajině vyvinul a ve kterém řadě lidí, a to nejen obyčejným Ukrajincům, ale zejména ekonomické elitě, bylo dobře. Tento protest nebyl na začátku nijak násilný. Lidé přišli pokojně vyjádřit svůj názor. Pak se to ale propojilo s politickým pnutím a dále se střetem s Ruskem, které považuje Ukrajinu za sféru svého vlivu a které si nedokáže představit, že by ukrajinská volba měla být jiná, než jak chce Rusko. Řekl bych, že z takové zvláštní ruské křeče vzniká to největší pnutí, protože pokud je někdo motorem eskalace celé krize, zejména na východní Ukrajině, pak je to nepochybně Rusko, které tam dodává zbraně, které tam podněcuje nepokoje, s nimiž si ukrajinská strana nedokáže poradit.

Jak vnímáte humanitární konvoj, který Putin poslal na Ukrajinu?
Humanitární konvoj je klasická ukázka velice zdatných mediálních triků, které je Rusko schopno používat, jako by to vypadlo z nějaké učebnice sovětské propagandy. Je to od počátku věc, ve které Putin a jeho lidé velice chytře vhodili tuto záhadnou věc do hry. Strhli na ni pozornost a vy zde nemůžete prohrát. Kdo by pochyboval, že humanitární pomoc má proudit k těm nejpotřebnějším. Důležité je, že skvěle mediálně pokrytý konvoj jede dva tisíce kilometrů. Kdyby šlo o podstatu věci, tak to jde daleko rychleji. Není potřeba takový mediální povyk. Konvoj dostal ukrajinskou vládu pod obrovský tlak. Nebylo jasné, co tam je, ona nevěděla jak reagovat. Kdyby ho ukrajinská strana vůbec nepřevzala, tak je to potupa pro ukrajinskou stranu. Veškeré varianty, ať už to bylo zamýšleno jakkoliv, byly ve prospěch ruského plánu.

Sám jste zmínil, že tam probíhá mediální válka. Dá se říct, že je větší než ta, která je v ulicích?
Nevím, jestli je menší, nebo větší, ale je nedílnou součástí fyzické války. Válka o duše a o mysl lidí, kteří se na konflikt dívají a kteří se ho snaží nějak vnímat, nějak mu porozumět, je skutečně brutální. Mě osobně mrzí, že se ruští novináři vrátili ke starým osvědčeným sovětským postupům. Jenom se potvrzuje, že v evropském mediálním prostoru se hraje podle určitých pravidel a vedle toho je velmoc, která je absolutně nectí.

Jaký mediální trh je na samotné Ukrajině?
Ukrajina si až donedávna nesla spoustu neduhů postsovětského světa a byla svým způsobem podobná Rusku i v mediální scéně. Nicméně Ukrajina byla už delší dobu svobodnější než v samotném Rusku. Druhá důležitá věc je, že to byla vhodná zbraň jednotlivých oligarchů, kteří si média často kupovali. V objektivitě a nestrannosti byla řada problémů a situace se příliš nemění ani teď. Je jasné, že mediální trh je živý, že podléhá řadě vlivů, ale myslím si, že jsou postupně vidět první zárodky skupin, které se pokouší udržet svou nezávislost. Konečně tam teď také vznikají zárodky veřejnoprávní televize.

Dokáže se Ukrajina z té krize dostat a bude proevropská? Nemůže se stát, že se po příštích volbách dostane do situace, v jaké byla za Janukovyče?
Myslím si, že stát se může úplně všechno. Není to zdaleka rozhodnuto a zdaleka nejsou vyloučené i jakékoliv kritické scénáře. Já od začátku celé krize říkám, že největším nepřítelem Ukrajiny můžou být Ukrajinci samotní. Pokud se rozhodnou Ukrajinci vzít tu situaci vážně k posunu k evropským hodnotám, tak to můžou dokázat, ale bude to složité. Stejně tak nejsou vyloučeny jakékoliv jiné varianty, kdy tento vzmach vyjde naprázdno.

Bude Ukrajina po ukončení bojů na východě usilovat o získání Krymu zpět do svých rukou?
Já myslím, že otázka Krymu bude klíčová pro jakoukoliv ukrajinskou garnituru. Ukrajinci si nemůžou dovolit na něj rezignovat už jenom z principu. Řekl bych, že Krym je pro samotnou Evropu daleko podstatnější. Na Krymu bylo narušeno mezinárodní právo a celá architektura poválečného uspořádání světa. Někdo navzdory mezinárodnímu právu a navzdory jakýmkoliv mechanismům, kterými se řeší spory mezi státy, anektoval cizí území a prohlásil je za své. To je klíč k současné krizi a k postupu Evropy, která nemůže jednat jinak. V momentě, kdy by za jakýchkoliv okolností akceptovala, že tohle je možné, tak se jí to vrátí. Je to velmi nebezpečný precedens.

Co donutilo lidi tak dlouho demonstrovat?
Celá krize je sérií náhod, nešťastných kroků a je velice těžké to vysvětlit až do detailu. Řekl bych, že skoro nemožné. Ten studentský protest byl velice malý a byl by skončil velice rychle nebýt tvrdého zásahu policie, která studenty mlátila a honila po celém Majdanu. To spoustu lidí vybudilo. Protest byl zpočátku poklidný, zakládal si na tom, že nemá nic společného s jakýmkoliv násilím či tvrdším protestem. Jenomže později ta situace zůstala ve slepé uličce. Prezident Janukovyč nereagoval, nechtěl jakékoliv ústupky. Ale opět by to bylo málo, pokud by nedošlo k masakru. Janukovyč utekl ze země a tím se změnila celá politická šachovnice Ukrajiny a od té doby má Ukrajina nějakou novou tvář. Snaží se nerezignovat na demokratické principy.

Jsou nějaké zprávy, kde je teď Janukovyč?
Několikrát se objevil v Rusku na veřejných vystoupeních, takže se dá předpokládat, že se někde v Rusku nachází. Jedna varianta hovoří o tom, že snad měl slíbené nějaké klidné přebývání na dneska Rusy obsazeném Krymu.

Marek Osouch

Autor: Redakce

5.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 25 000 Kč Stavební technici projektanti, konstruktéři PROJEKTANT DŘEVOSTAVEB. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk. B, čtení ve výkresech, Nabízíme: příspěvěk na stravování, možnost prodloužit smlouvu na dobu neurčitou. Pracoviště: Dnk system s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 169, 674 01 Třebíč 1. Informace: Renata Foretníková, +420 568 841 104. Potravinářství - Potravinářství Pekař 20 000 Kč Pekaři, cukráři (kromě šéfcukrářů) a výrobci cukrovinek OBSLUHA PEKAŘSKÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - práce vhodná pro ženy i pro muže. Pracoviště: Pekařství vonka, s.r.o., Bezručova, č.p. 1574, 676 02 Moravské Budějovice 2. Informace: Jiří Kapinus, +420 607 555 882;739 059 250. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 19 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zručného pracovníka - pracovnici na pozici elektrikář., Požadujeme vyhlášku č. 50/78 sb. § 6, Pozice obnáší zapojování nízkonapěťových obvodů a LED modulů., Požadavky na uchazeče:, - znalost ČJ, - dobrý zdravotní stav, aktivní přístup, zodpovědnost, - vyhláška č. 50/78 sb. § 6, praxe se zapojováním nízkonapěťových el. obvodů, - znalost el. výkresů., Pracovní náplň:, - zapojování nízkonapěťových el. obvodů, - zapojování LED modulů, - osazování světelných zdrojů do výrobků, Nabízíme: , - zázemí stabilní společnosti, - závodní stravování, - měsíční prémie až 4000 Kč dle obratu společnosti + 13. plat, - profesní i platový růst, Kontakt: Markéta Sedláčková, tel.: 608 781 120, e-mail: sedlackova@3p.cz. Pracoviště: 3 p, spol. s r.o. - výrobní závod náměšť nad oslavou, U Žel. mostu, č.p. 373, 675 71 Náměšť nad Oslavou. Informace: Markéta Sedláčková, +420 608 781 120od8:00do14:00hod.. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 21 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ TAXISLUŽBY - KURÝR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk. B, věk minimálně 21 let. , - přeprava osob a rozvoz objednávek ze serveru damejidlo.cz, Vhodné pro uchazeče s bydlištěm v Třebíči (výjezdy z místa bydliště na zavolání)., Místo výkonu práce Třebíč a blízké okolí.. Pracoviště: Petr dobeš, Račerovická, č.p. 774, 674 01 Třebíč 1. Informace: Michaela Krubová, +420 735 841 640.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce říčních lázní na Polance.

Oprava skokanského bazénu vyjde na bezmála šest milionů korun

Ilustrační foto.

Motokrosové závody v Jedově zhatilo sucho

Spolky pořádají besedu o ukládání radioaktivního odpadu

Třebíč - Hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a budoucnost jaderné energetiky v ČR. Tak zní téma besedy, která se uskuteční v úterý 25. září od 17.00 ve velkém sále budovy Fórum v Třebíči.

Hasiči pořádají sbírku pro kolegu

Vysočina – Sbírku pro svého kolegu a kamaráda, profesionálního a dobrovolného hasiče Vaška se rozhodlo uspořádat jeho kolegové.

Pamětní deska bude připomínat jméno operetního skladatele Ralpha Benatzkyho

Moravské Budějovice – Populárního autora hudebních komedií a rodáka z Moravských Budějovic připomene opět po roce pamětní deska. Neobjeví se na jeho rodném domě, ale na budově městské policie. Ralph Benatzky byl operetním skladatelem a proslavil se hlavně psaním písní a textů pro kabaretní scénu.

V Odunci někdo ukradl plastovou popelnici

Hrotovice - Policisté z obvodního oddělení v Hrotovicích se zabývají odcizením plastové popelnice. V průběhu minulého týdne ji v obci Odunec někdo ukradl před jedním z tamních domů. Majiteli odcizené popelnice pachatel způsobil škodu ve výši sedmi set korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT