VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pazderka: Pokud je někdo motorem eskalace celé krize, je to nepochybně Rusko

Havlíčkův Brod - Podruhé dorazil do Havlíčkova Brodu na Letní žurnalistickou školu zahraniční zpravodaj České televize Josef Pazderka. Promluvil o ukrajinské krizi a jejího obrazu v západních médiích a v Rusku.

5.9.2014
SDÍLEJ:

Josef Pazderka.Foto: Deník/archiv

Jak snáší vaše rodina, když jste na Ukrajině uprostřed bojů?
Moje žena je natolik skvělá, že se s tím smířila. Myslím si, že k sobě máme důvěru. Ona ví, že ty situace nevyhledávám, že na sebe dám pozor. Já to beru jako nezbytnou součást mé práce a risk k ní v rozumné míře patří. Je to daň za to, že popisujete událost, která se v určitý okamžik vyvine nečekaně dramaticky, a vy nechcete na reportování přímo rezignovat.

Co je to za válku? Kdo válčí a za co? Je to otázka rozdílných mentalit?
Já myslím, že ukrajinská krize má několik rovin. První je samozřejmě střet mezi postsovětskou a evropskou mentalitou. Na Ukrajině se vytvořila sice malá, ale relativně vlivná skupina mladších lidí, kteří přišli demonstrovat na Majdan. Chtěli rozchod s postsovětským modelem, který se na Ukrajině vyvinul a ve kterém řadě lidí, a to nejen obyčejným Ukrajincům, ale zejména ekonomické elitě, bylo dobře. Tento protest nebyl na začátku nijak násilný. Lidé přišli pokojně vyjádřit svůj názor. Pak se to ale propojilo s politickým pnutím a dále se střetem s Ruskem, které považuje Ukrajinu za sféru svého vlivu a které si nedokáže představit, že by ukrajinská volba měla být jiná, než jak chce Rusko. Řekl bych, že z takové zvláštní ruské křeče vzniká to největší pnutí, protože pokud je někdo motorem eskalace celé krize, zejména na východní Ukrajině, pak je to nepochybně Rusko, které tam dodává zbraně, které tam podněcuje nepokoje, s nimiž si ukrajinská strana nedokáže poradit.

Jak vnímáte humanitární konvoj, který Putin poslal na Ukrajinu?
Humanitární konvoj je klasická ukázka velice zdatných mediálních triků, které je Rusko schopno používat, jako by to vypadlo z nějaké učebnice sovětské propagandy. Je to od počátku věc, ve které Putin a jeho lidé velice chytře vhodili tuto záhadnou věc do hry. Strhli na ni pozornost a vy zde nemůžete prohrát. Kdo by pochyboval, že humanitární pomoc má proudit k těm nejpotřebnějším. Důležité je, že skvěle mediálně pokrytý konvoj jede dva tisíce kilometrů. Kdyby šlo o podstatu věci, tak to jde daleko rychleji. Není potřeba takový mediální povyk. Konvoj dostal ukrajinskou vládu pod obrovský tlak. Nebylo jasné, co tam je, ona nevěděla jak reagovat. Kdyby ho ukrajinská strana vůbec nepřevzala, tak je to potupa pro ukrajinskou stranu. Veškeré varianty, ať už to bylo zamýšleno jakkoliv, byly ve prospěch ruského plánu.

Sám jste zmínil, že tam probíhá mediální válka. Dá se říct, že je větší než ta, která je v ulicích?
Nevím, jestli je menší, nebo větší, ale je nedílnou součástí fyzické války. Válka o duše a o mysl lidí, kteří se na konflikt dívají a kteří se ho snaží nějak vnímat, nějak mu porozumět, je skutečně brutální. Mě osobně mrzí, že se ruští novináři vrátili ke starým osvědčeným sovětským postupům. Jenom se potvrzuje, že v evropském mediálním prostoru se hraje podle určitých pravidel a vedle toho je velmoc, která je absolutně nectí.

Jaký mediální trh je na samotné Ukrajině?
Ukrajina si až donedávna nesla spoustu neduhů postsovětského světa a byla svým způsobem podobná Rusku i v mediální scéně. Nicméně Ukrajina byla už delší dobu svobodnější než v samotném Rusku. Druhá důležitá věc je, že to byla vhodná zbraň jednotlivých oligarchů, kteří si média často kupovali. V objektivitě a nestrannosti byla řada problémů a situace se příliš nemění ani teď. Je jasné, že mediální trh je živý, že podléhá řadě vlivů, ale myslím si, že jsou postupně vidět první zárodky skupin, které se pokouší udržet svou nezávislost. Konečně tam teď také vznikají zárodky veřejnoprávní televize.

Dokáže se Ukrajina z té krize dostat a bude proevropská? Nemůže se stát, že se po příštích volbách dostane do situace, v jaké byla za Janukovyče?
Myslím si, že stát se může úplně všechno. Není to zdaleka rozhodnuto a zdaleka nejsou vyloučené i jakékoliv kritické scénáře. Já od začátku celé krize říkám, že největším nepřítelem Ukrajiny můžou být Ukrajinci samotní. Pokud se rozhodnou Ukrajinci vzít tu situaci vážně k posunu k evropským hodnotám, tak to můžou dokázat, ale bude to složité. Stejně tak nejsou vyloučeny jakékoliv jiné varianty, kdy tento vzmach vyjde naprázdno.

Bude Ukrajina po ukončení bojů na východě usilovat o získání Krymu zpět do svých rukou?
Já myslím, že otázka Krymu bude klíčová pro jakoukoliv ukrajinskou garnituru. Ukrajinci si nemůžou dovolit na něj rezignovat už jenom z principu. Řekl bych, že Krym je pro samotnou Evropu daleko podstatnější. Na Krymu bylo narušeno mezinárodní právo a celá architektura poválečného uspořádání světa. Někdo navzdory mezinárodnímu právu a navzdory jakýmkoliv mechanismům, kterými se řeší spory mezi státy, anektoval cizí území a prohlásil je za své. To je klíč k současné krizi a k postupu Evropy, která nemůže jednat jinak. V momentě, kdy by za jakýchkoliv okolností akceptovala, že tohle je možné, tak se jí to vrátí. Je to velmi nebezpečný precedens.

Co donutilo lidi tak dlouho demonstrovat?
Celá krize je sérií náhod, nešťastných kroků a je velice těžké to vysvětlit až do detailu. Řekl bych, že skoro nemožné. Ten studentský protest byl velice malý a byl by skončil velice rychle nebýt tvrdého zásahu policie, která studenty mlátila a honila po celém Majdanu. To spoustu lidí vybudilo. Protest byl zpočátku poklidný, zakládal si na tom, že nemá nic společného s jakýmkoliv násilím či tvrdším protestem. Jenomže později ta situace zůstala ve slepé uličce. Prezident Janukovyč nereagoval, nechtěl jakékoliv ústupky. Ale opět by to bylo málo, pokud by nedošlo k masakru. Janukovyč utekl ze země a tím se změnila celá politická šachovnice Ukrajiny a od té doby má Ukrajina nějakou novou tvář. Snaží se nerezignovat na demokratické principy.

Jsou nějaké zprávy, kde je teď Janukovyč?
Několikrát se objevil v Rusku na veřejných vystoupeních, takže se dá předpokládat, že se někde v Rusku nachází. Jedna varianta hovoří o tom, že snad měl slíbené nějaké klidné přebývání na dneska Rusy obsazeném Krymu.

Marek Osouch

Autor: Redakce

5.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠVADLENY, ŠIČKY, VYŠÍVAČI A PRACOVNÍCI V PŘÍBUZNÝCH OBORECH. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: . Pracoviště: Kvis b+s s.r.o. - provozovna, Romana Havelky, č.p. 1018, 675 31 Jemnice. Informace: Iveta Smetanová, +420 721 640 163.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 45 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech PROJEKTOVÝ MANAŽER. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme nového kolegu na pozici projektového manažera, který se bude podílet na řízení projektů v Ukrajině, Rusku a dalších postsovětských zemích (většinová část práce však bude realizována v ČR). , Vaši zákazníci budou z oblasti jaderné energetiky, průmyslu, radiochemických a chemických laboratoří, vzdělávacích institucí a výzkumných pracovišť., , Co od vás očekáváme:, o VOŠ, VŠ technického zaměření, o znalost RJ (alespoň B1) a k tomu znalost ČJ či AJ (alespoň B2), o schopnost týmové spolupráce, o zodpovědnost, spolehlivost, o trvalý pobyt v ČR, SR., , , Co bude náplní vaší práce:, o komunikace a vyjednávání s klienty, " plánování projektu (časové, finanční), o řízení projektového týmu a dodavatelů, o operativní řízení realizace v ČR a zahraničí., Zaměstnanecké výhody:, o zázemí silné a stabilní společnosti, o odpovídající mzdu (včetně příplatků) a odměny (roční, ze zisku firmy), o možnost seberealizace a odborný a profesní růst, o 25 dní dovolené, o stravenky, o zvýhodněný telefonní tarif u firemního mobilního operátora, " služební telefon a notebook, o příspěvek na jazykovou výuku.. Pracoviště: Nuvia a.s., Modřínová, č.p. 1094, 674 01 Třebíč 1. Informace: Eva Skálová, +420 568 409 815.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 12 405 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy UČITELKA MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12405 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Základní škola mateřská škola kralice nad oslavou, příspěvková organizace, okres třebíč, Martinská, č.p. 52, 675 73 Rapotice. Informace: Iva Zejdová, +420 568 643 612.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 100 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pouze pro OZP!, Možnost zkráceného úvazku - mzda dle pracovního úvazku. , Jedná se o třídění a čištění suchých plodů, balení, přípravu zboží na expedici a expedice zboží.. Pracoviště: Chráněná dílna třebíčsko s.r.o.-provoz třebíč, 674 01 Třebíč 1. Informace: Tereza Bačáková, +420 778 719 455od7,00do15,00hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příznivci a odpůrci jaderné energetiky před zimním stadionem v Třebíči.

S transparenty přišli příznivci i odpůrci jaderné elektrárny

Ilustrační foto

Lidé přinášejí z lesů první houbařské úlovky

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Kluk utekl v lednu z ústavu, teď ho lapli v Budějovicích

Moravské Budějovice - Policisté v Moravských Budějovicích vypátrali chlapce, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. V pondělí 18. června nalezli pohřešovaného šestnáctiletého mladíka po druhé hodině odpoledne na autobusovém nádraží v Pražské ulici.

Stavbou roku Kraje Vysočina je jihlavská vila

Vysočina – Secesní jihlavská vila Marie Karas se tento týden stala Stavbou Vysočiny roku 2017. Odborná komise současně udělila i dva tituly Stavba roku. Dohromady hodnotila devět nominovaných budov.

Velká firma a nový kruhový objezd. I to se chystá na okraji Třebíče

Třebíč - Developer nebo firma, která vyrábí nářadí? Mezi těmito dvěma variantami se budou tento čtvrtek rozhodovat třebíčští zastupitelé. Když budou jednat, komu odprodají celkem 3,5 hektaru pozemků v nově vznikající průmyslové zóně v Rafaelově ulici – poblíž výpadovky směr Velké Meziříčí a na dálnici D1.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT