Virtuální kino v obýváku – to je projekt, který spustilo kulturní zařízení v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. „Budeme promítat v určitou dobu vybraný film. Jde o projekt napříč celou republikou,“ vysvětil ředitel příspěvkové organizace města Cekus Chotěboř Josef Hospodka.

Virtuální kino funguje i v Jihlavě, kde se zapojilo Kino Dukla, nebo ve Žďáře nad Sázavou. „Podle mého názoru je dobré, když se lidé i v těchto těžkých chvílích snaží zachovat nějaký pravidelný režim. Lidem to pomáhá být v dobré psychické kondici,“ poznamenala šéfka organizace Kultura Žďár Marcela Lorencová.

Čas i snímek budou totožné jako u všech kin, která se do projektu zapojila. „Bude to vlastně takové virtuální jednosálové kino,“ přiblížil Hospodka nápad, který v době pandemie může pomoci jednotlivým kulturním stánkům.

Diváci si mohou koupit vstupenky on-line za sedmdesát korun. Na e-mail pak každý divák dostane přístupový kód, kterým si odemkne film. „Část ze vstupného přijde na účet kina, kde si lidé vstupenku zakoupili. A aby se člověk cítil opravdu jako v kině, může si k dívání koupit popcorn a kolu,“ uvedl programista žďárského Kina Vysočina Aleš Hrbek.

Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den pravidelně každý den přes sociální síť facebook pouští do světa vlastní písničky. Někdy hraje sám, jindy s Petrem Taksem, jak napovídá název profilu Raf&taksík.

Nezahálí ani zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava. Vytvořili stránku Muzejní přírodovědci Jihlava, kde průběžně zveřejňují přírodovědné novinky, pozoruhodnosti, odkazy na různé přednášky na internetu, vzdělávací weby a publikace. Zkrátka všechno, co by mohlo společně pomoci zaplašit karanténní chmury. Je tam třeba výstava Přírodovědcem v muzeu aneb zeptejte se Johany, odkazy na weby nabízející přednášky a elektronické knihy na internetu nebo aktuální fotky probouzející se přírody.

Do virtuálního světa se přesunula i jihlavská zoologická zahrada. „Život v zoo plyne dál, i když vás momentálně nemůžeme přivítat. Do doby znovuotevření vám budou přinášet radost aspoň fotografie ze zoo,“ objevilo se na facebooku pár dní po uzavření.

Od té doby se už veřejnost mohla touto cestou seznámit mimo jiné s tamarínem vousatým, tygry sumaterskými nebo s husami kuřími. Kromě toho zoologická zahrada láká na charitativní nákupy v e-shopu nebo na hru NouZOOvka, která má za cíl děti pobavit během nouzového stavu.

Zavřený zatím zůstává i hrad Roštejn poblíž Třeště, nabízí ale virtuální prohlídky. Na webových stránkách jsou všechny běžně přístupné hradní interiéry. Od loňské sezony je na Roštejně nová prohlídková trasa s názvem Lovecké sídlo v proměnách dějin. Velmi zábavná a poučná je také trasa Příroda, lovectví a myslivost, kde se vyřádí hlavně děti. A dále je možné se podívat na hradní věž, která nabízí krásné výhledy do okolí. Lidé se mohou díky aplikacím doma věnovat i studiu roštejnských nástěnných maleb.