Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové už nemohli silničáři se zahájením oprav čekat. „Musíme je zvládnout do začátku zimy. Tedy pro nás do poloviny listopadu. Museli jsme začít co nejdříve. Poslední letní událostí, kterou jsme mohli respektovat a počkat zde s uzavírkami, byly závody Moto Grand Prix v Brně," uvedla mluvčí.

Brňanů se nejvíce dotkne oprava dálnice D1 mezi 193. a 199. kilometrem. Projekt za šestaosmdesát milionů korun zasáhne částečně i dálnici D2. „Oprava je složitá jak polohou v Brně a zdejší velkou intenzitou dopravy, tak svým rozsahem. Kromě vozovek a mostů to bude i výměna osvětlení a velkoplošných značek. Proto jsme ji rozdělili do čtyř fází," poznamenala Vápeníková.

Opravy začnou v pátek a skončí 4. října. Silničáři při nich budou postupně uzavírat jízdní pruhy i sjezdy na D2. Objížďky povedou složitě po volné části dálnice.

Oprava kolektorů

Součástí tohoto projektu je i oprava kolektorů na dálnici D2 mezi 5. a 26. říjnem. „Během oprav bude nutné v říjnu třikrát na celý den uzavřít příjezd k Avion Shopping Parku z pravé strany dálnice. Objížďka bude přes dálniční křižovatku v Chrlicích," poznamenala Vápeníková.

Řidiči jsou z plánu silničářů zmatení. „Zatím jsem nikde ani neslyšel, že se má dálnice opravovat. Jako vždy se to dozvíme až v den, kdy dálnici zaberou dělníci. Předpokládám, že to bude velký chaos," myslí si například Vladimír Kovář z Hustopečí, který do Brna dojíždí do práce.

Stejný názor má i Pavel Neumann z Brna. „Město rozkopali alespoň o prázdninách, kdy tady bylo málo lidí. Počítám, že spousta řidičů bude zmatených a z toho vzniknou i nebezpečné situace. Nechápu, proč dálnici také neopravili přes prázdniny," myslí si muž.

Nadšený není ani starosta Brna-jih Josef Haluza. „Vždycky, když se na dálnici něco stane, auta zaplaví ulice. Obávám se, že ucpou především Sokolovu, kterou už teď řidiči používají místo chybějící jižní části městského okruhu. Když se nedávno na dálnici stala větší havárie, byla to tu katastrofa. Auta jezdila po polňačkách i cyklostezce," varoval Haluza.

Také policie se na uzavírky chystá. „Řidiči se musí připravit na komplikace a dobře sledovat dopravní značení. Mohou vznikat kolony, a to jak ve zúžených místech dálnice, tak na objízdných trasách. Budeme připraveni pomáhat s řízením dopravy," přislíbil policejní mluvčí Pavel Šváb.