Zatím bude na očkovávní mířit maximálně pět set osob denně. Je to proto, že až bude za tři týdny potřeba dát očkovaným lidem druhou dávku, kapacita se skokově zdvojnásobí na tisícovku, která bude zřejmě limitem. „Myslíme si, že tisíc lidí denně je maximum, co lze technicky zvládnout. Třeba budeme překvapeni a bude to více,“ usoudil v pátek odpoledne ředitel nemocnice Lukáš Velev.

V očkovacím centru budou prozatím pracovat zdravotníci nad rámec svých povinností v nemocnici. Domluvení jsou i externisté z ambulancí, kteří se zapojí do práce později. Očkovat se bude vakcínami Moderna, Pfiser/BioNTech i AstraZeneca. „Jsme pod poměrně velkým tlakem ruské propagandy. Snaží se zpochybnit AstraZenecu, abychom měli důvod nakupovat Sputnik. AstraZeneca má na rozdíl od Sputiku ale doložené všechny bezpečnostní i ochranné profily,“ řekl k jedné z vakcín Velev.

Očkovat se začalo od půl druhé odpoledne, první senioři ale přicházeli už o půl hodiny dříve, nejčastěji s doprovodem. Každý z nich měl na minutu přesně stanovený čas, kdy má být naočkovaný, v rámci urychlení celého procesu si většina z nich přinesla už z domova vyplněný dotazník. Vzhledem k tomu, že lidé chodili s předstihem, začali se záhy shlukovat před budovou. To není v současné situaci ideální. „Dodržujte prosím čas objednání a nejezděte na očkování s předstihem,“ požádala odpoledne přes facebook Nemocnice Jihlava.

Celý proces je velmi rychlý – senioři přijdou, odevzdají dotazník a jdou k administrátorovi, který je pošle do jednoho z deseti očkovacích míst. Tam je potřeba odhalit rameno nedominantní ruky, samotný vpich často ani nebolí. To potvrdil i František Toufar, který byl očkovaný jako úplně první. „V mládí jsem dával krev, tohle proti tomu nic není,“ řekl Deníku vitální senior, který je ročník 1941. Následně pak i s doprovodem čtvrt hodiny počkal v místnosti k tomu určené, než odjel domů.

Ve Žďáře a Třebíči

V pátek se začalo očkovat také ve sportovní hale na Bouchalkách ve Žďáru nad Sázavou, v okrese funguje i očkovací centrum v novoměstské nemocnici. „Ve žďárském očkovacím centru bude pracovat pět očkovacích týmů, v nemocnici v očkování pokračují dva týmy. Ještě máme mobilní očkovací tým, který dokončuje očkování v domovech pro seniory,“ uvedla ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě Věra Palečková.

V Třebíči pak bude očkovací centrum otevřeno v pondělí 15. března. „Očkovací centrum v Třebíči je už pátým takto specializovaným pracovištěm na Vysočině, po Pelhřimově, Jihlavě, Havlíčkově Brodu a Žďáru nad Sázavou. Další centra fungují v Telči a Třešti, do budoucna počítáme i s kapacitami, které jsou nyní předjednávány v Přibyslavi, Velkém Meziříčí a v Počátkách,“ vyjmenoval závěrem hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.