„Je to tak akorát, pršet přestane asi za čtyřicet minut. Chytilo nás to těsně,“ zkoumal v sobotu odpoledne jeden z rodičů schovaný pod deštníkem předpověď počasí v mobilu. Děti však náhlý déšť doprovázející jejich vystoupení nějak zvlášť nevyvedl z míry a zpívaly a tancovaly, dokud to šlo.

Zdroj: Lenka Mašová

„V Edenu jsme vystupovali již několikrát. Máme letos tři pásma - vynášení smrtky, velikonoční pásmo a řehořskou koledu. Ta je obecně méně známá. Jde o to, že dříve chodívali žáci s panem učitelem, zvali děti do školy a sbírali koledu, což je vlastně také jarní zvyk,“ popsala zakladatelka dětského folklorního souboru Borověnka a jeho vedoucí Bohumila Blechová.

Ve velikonočním Edenu vystoupilo na pětadvacet zpěváčků a tanečníků ve věku od čtyř do sedmnácti let. „Nejdůležitější je, že to děti baví,“ podotkla vedoucí souboru s tím, že za čtrnáctiletou historii se jeho první členové, kteří předvádějí lidové hry, zvyky, písně a tance z Horácka, již blíží dospělosti.

„Nemůžeme si ale stěžovat, protože v souboru máme i chlapce, i když v tomto případě vždycky jde o to, zda se zrovna sejde ta správná parta. Kdyby totiž byli v souboru třeba jenom jeden nebo dva kluci, asi by se časem nudili,“ poznamenala Bohumila Blechová.

Na Zelený čtvrtek se pravidelně zdobí „skořápník“ před obecním úřadem.
VIDEO: Radostínští ozdobili skořápník a v neděli dámy polijí pány