V druhé polovině dvacátého století druh vymizel i z mnoha dalších historicky známých lokalit, například na Soutoku a v Hodonínské Dúbravě. „Je to dáno ne snad fyzickou likvidací lokalit, ale především změnou obhospodařování a dále vysušováním krajiny,“ uvedl botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě Radomír Němec.
Sběr sítiny tmavé z roku 1878 uložený ve sbírkách Jihomoravského muzea ve Znojmě, herbář Adolfa Obornyho.Je jeden z odborníků, který sítinu tmavou v Podyjí nalezl. Druhým botanikem, který se na nálezu podílel, byl Radomír Řepka. Je docentem na Mendelově univerzitě v Brně.

Jak upřesnil, lokalitu na růst domněle vyhynulé rostliny připravila divoká prasata, která narušila půdu. Další službu udělalo zaplavení vodou v červnu letošního roku. V letním období pak voda postupně zmizela a zůstala po ní obnažená místa. A právě tam botanici rostlinu nalezli. „Semena zde byla nepochybně uložena v půdě desítky let a čekala na svou příležitost, která v letošním roce konečně přišla,“ doplnil Němec.
Sítina tmavá je zařazena v Červeném seznamu ke kriticky ohroženým druhům. V České republice i v Dolním Rakousku je zákonem zvláště chráněným druhem, v Rakousku je vedena dokonce mezi druhy ohroženými vyhynutím.

V Podyjí a na území rakouského parku Thayatal evidují botanici přes patnáct stovek druhů cévnatých rostlin, což národní park řadí mezi druhově nejbohatší území střední Evropy.
Další vzácné rostliny
Na Znojemsku nalezl botanik Radomír Němec před deseti lety vzácnou šalvěj rakouskou. O nálezu Deník informoval.
Nedaleko Znojma na jaře rozkvétají tisíce orchidejí, v regionu jich kvete přes dvacet druhů. Bohaté naleziště vsatavče kukačky je například na Cínové hoře.
Jste zvědaví na další zajímavosti z Národního parku Podyjí? Podívejte se na video: