Dominantou obce je zvonička zasvěcená Panně Marii. „Na území obce máme také pomník padlých v první světové válce, je na něm deset jmen. Před dvěma lety jsme jej zrekonstruovali a dostal trochu jinou podobu, než původně měl,“ informoval Martin Kadlec.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Nedaleko kapličky je i připomínka oslav šestistého výročí obce. „Toto výročí jsme slavili v roce 2007. A zároveň jsme oslavili sto let od založení místního sboru dobrovolných hasičů,“ podotkl starosta Vysokého.

Právě dobrovolní hasiči jsou, kromě myslivců, jediným spolkem, který v obci funguje. A podle slov starosty funguje dobře. „Ještě že hasiče máme, moc za ně děkuji. Nejenže organizují akce v obci, ale také se podílejí třeba na sečení trávy, na jarním úklidu v obci a podobně,“ poděkoval hasičům Martin Kadlec.

V obecním domě provozují Zuberští vlastní hospodu.
Občerstvení za lidové ceny nabízí zuberská hospoda: Pivo nedojde, slibují místní

A ještě jednou zajímavou památkou se může Vysoké pochlubit. Památkově chráněnou sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1734.

Informace o obci:

První písemná zmínka: 1407

Počet obyvatel: 192

Tip na výlet

Turistické rozcestí Vysoké
Rozcestník žluté značky se nachází přímo na návsi obce Vysoké. Mimo něj se tam nachází i další obecní zajímavosti – kaplička a pomník obětem 1. světové války.

Kostel sv. Jana Nepomuckého
Obec Vysoké se nachází zhruba čtyři kilometry od Žďáru nad Sázavou, kde mohou navštívit turisté světovou památku Unesco, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Patří mezi nejzdařilejší stavbu slavného českého stavitele italského původu Jana Santiniho z roku 1722. Kostel je postaven na půdorysu pěticípé hvězdy, symbolu, jemuž je připisováno mnoho významů vztahujících se k osobě Jana Nepomuckého.

Rozhledna Rosička
Jen necelých dvanáct kilometrů od Vysokého najdou výletníci oblíbené místo turistů – rozhlednu Rosičku. Na kopci Rosička u stejnojmenné obce, byla v roce 2001 postavena železná věž – konstrukce mobilních operátorů, která slouží zároveň jako rozhledna. Je vysoká dvaačtyřicet metrů, ale vyhlídkový ochoz je ve výšce čtyřiadvaceti metrů.

Devět skal
Asi dvacet kilometrů od Vysokého mohou navštívit milovníci přírody Devět skal (836 m), nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Název Devět skal je odvozený od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu jednoho kilometru, které tvoří seskupení typu skalního města. K Devíti skalám míří hned několik turistických stezek.