Domníváte se, že úředník, se kterým jste jednal, byl dostatečně kvalifikovaný k tomu, aby vám vyřídil váš požadavek? Byla jste spokojena se způsobem a formou komunikace, která byla ze strany úředníka použita k vyřízení vašeho požadavku? S takovými a dalšími dotazy se mohli setkávat lidé, kteří odcházeli z některých úřadů na Vysočině, pokud se setkali s tazateli, kteří prováděli výzkum. Ten se týkal toho, jak fungují úřady, ale i toho, jak jsou s jejich službami spokojeni samotní uživatelé, tedy obyvatelé nebo i právnické osoby.

„Výzkum byl zaměřený na zkoumání efektivnosti ve veřejné správě, a to jak z pohledu samotných pracovníků úřadů, tak i dle názoru klientů odcházejících z úřadů," přiblížila Libuše Měrtlová, vedoucí Katedry veřejné správy a regionálního rozvoje Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ). Právě tato katedra rozsáhlý výzkum na Vysočině organizovala. Na práci a sběru dat se podíleli akademičtí pracovníci katedry i vysokoškolští studenti.

Deník se zajímal, jak se dá stručně shrnout hodnocení úřadů ze strany klientů, tedy fyzických i právnických osob, které služby úředníků a úřednic využívají. „V okruhu zákaznického kapitálu jsou možnosti na zlepšení zejména v oblasti marketingových akcí k přiblížení činností úřadů a průzkumu potřeb klientů a sledování jejich spokojenosti," uvedla Měrtlová. Pod tím si lze například představit, že úřady by případně mohly zdokonalit informování veřejnosti o tom, jaké úkony a jakým způsobem obstarávají.

Zavedli rubriku Váš názor

Výzkum se odehrával na Magistrátu města Jihlavy, na Krajském úřadě Kraje Vysočina a v dalších 25 vybraných organizacích státní správy s detašovanými pracovišti na Vysočině. Do výzkumu bylo zapojeno i 25 organizací samosprávy v kraji, tedy městské úřady. Se souborem třinácti otázek se tazatelé v terénu obrátili na celkem 795 klientů úřadů, kteří dotazníky vyplnili.

Určitým překvapením plynoucím z výsledků výzkumu může pro řadu lidí být to, že ačkoliv se často obecně hovoří o nepříjemných úřednících, kteří jsou arogantní a lidem spíše na obtíž, respondenti z řad dotazovaných, kteří z úřadů právě odcházeli, mluvili jinak. Podle zjištění bylo totiž třeba na jihlavském magistrátu s přívětivostí a profesionálním přístupem úředníka či úřednice spokojeno a spíše spokojeno více než osmdesát procent oslovených klientů. Na krajském úřadě to bylo obdobné a stejně dobrou zkušenost si odnášeli lidé také z dalších úřadů na Vysočině. Výzkum tedy mimo jiné do jisté míry vyvrací zažité stereotypy o nepříjemných a nekompetentních zaměstnancích úřadů.

Na druhou stranu z výzkumu vyplynulo, že určitá rezerva je ve zpětné vazbě úřadů na klienty. Myšleno tím je například zjišťování spokojenosti obyvatel se službami, které úřady poskytují. „Krajský úřad Kraje Vysočina si standardně nechává zpracovávat průzkum veřejného mínění. Pro zpracování úzce specializovaného průzkumu spokojenosti s poskytovanými službami jsme využili právě nabídku VŠPJ a spolupracovali jsme na přípravě zadání," podotkla mluvčí úřadu Jitka Svatošová. „Jde o příklad ideální spolupráce veřejné správy a vysoké školy," dodala mluvčí.

Jak Svatošová uvedla, příkladem reakce krajského úřadu na zjištění, která vycházejí z podobných průzkumů a výzkumů spokojenosti lidí s prací kraje, může být zřízení rubriky Váš názor. Díky němu může kdokoliv navrhovat a ovlivňovat podobu krajského rozpočtu.

Využívání webu sledují dlouhodobě

Také Městský úřad ve Žďáře nad Sázavou se snaží, a to i vlastní cestou, zjišťovat, jak jsou s jeho službami lidé spokojeni. Týká se to i oficiálních webových stránek města. Podle tajemníka městského úřadu Jana Havlíka od roku 2006 pravidelně sledují využití internetových stránek radnice. „Víme a máme změřeno, že návštěvnost ve sledovaných letech trvale rostla tempem 25 až 29 procent meziročně," poukázal Havlík.

„Celkové vyznění naměřených ukazatelů uživatelského chování návštěvníků svědčí o tom, že je žďárský web i po řadě let existence ve stejné podobě zcela funkční. To znamená, že uživatelé nemají problém se v něm orientovat a snadno nacházejí požadované informace," zhodnotil žďárský tajemník Havlík.

Podobné průzkumy a výzkumy spokojenosti s činností úřadů, jak je prováděla i Katedra veřejné správy a regionálního rozvoje VŠPJ, prý samotní úředníci vítají. Alespoň se tak pro Deník vyjádřil tajemník pelhřimovského městského úřadu Jan Machyán. „Každé zjištění nezávislé autority je pak rozhodně podkladem pro rozhodnutí, co a jakým způsobem zlepšit, kde přidat a na co se zaměřit," nastínil Machyán. Podle něj mohou být výsledky podobných šetření případně i ujištěním o tom, že věci dělají správným způsobem.