V Domově ve Věži čekají zdravotníky s vakcínou koncem ledna. „Očkovat se u nás začne poslední týden v lednu. Máme 91 obyvatel. Očkovat se nechá všech 90. U toho posledního musí rozhodnout soud. Opatrovník očkování nechce, klient ano. Zaměstnanců se nechá očkovat polovina,“ vysvětlil ředitel Domova Vladimír Frič a uvedl další zajímavost. Ve Věži neměli od samého začátku pandemie ani jediného pozitivního obyvatele. „Zaměstnance jsme rozdělili na dva týmy. Střídají se podle rozpisu a procházejí testem,“ vysvětlil ředitel.

Na konec ledna čeká i Domov Háj u Ledče. „Dali jsme už dohromady seznamy ve spolupráci s Krajem Vysočina. Není to ale nijak jednoduché. Nesvéprávní klienti mají svoje opatrovníky a ti musejí dát k očkování souhlas,“ vysvětlila ředitelka Domova Dana Pajerová. Jak upřesnila, jedná se aktuálně o zhruba šedesát obyvatel, kteří se nechají očkovat, a o čtyřicet zaměstnanců.

Souhlas opatrovníků s očkováním musí mít i Domov ve Zboží, kde žije šedesát mentálně postižených obyvatel. „Dáváme dohromady seznamy. Opatrovníci našich klientů jsou většinou rozumní a souhlas dají, když jim vysvětlíme, že vhodnost očkování posoudí lékař,“ sdělil ředitel Josef Procházka