S nápadem přišel tamější patriot Petr Becha starší. „Myslel jsem na to už od jara, když vypukla epidemie. Koronavirus jsem pojal křesťansky. Dřív stavěli lidé morové sloupy, my jsme postavili kříž. Je na památku lidí, kteří podlehli této zákeřné nemoci 21. století,“ přiblížil Becha.

Vstříc mu vyšli majitelé pily z Jezeřan, místní tesař Robert Janderka i kovář Ladislav Becha. „Všichni pracovali na kříži s nadšením, peníze si vzali maximálně za režijní náklady. Chlapi z dědiny pomohli s jeho stěhováním a umístěním na kopci,“ ocenil Becha.

Na kříž vzhlíží obyvatelé přímo z náměstíčka, požehnal ho i místní farář.

Lidé teď míří na Vlčí horu častěji a z vycházky se stává poutní cesta. „To je můj nápad do budoucna. Až budu v důchodu chtěl bych tu vybudovat třeba křížovou cestu, už teď se tady z toho stává poutní místo, a od kříže je nádherný pohled na dědinu,“ popsal Becha.

VIDEO: Pětimetrový dubový kříž postavili obětem covidu

Originální nápad ocenil i starosta obce Richard Janderka. sám se vynášení kříže zúčastnil. „Je to krásné občanské gesto a skvělý nápad. Lidé se na kříž chodí dívat a třeba klub seniorů tam už plánuje jarní výlet. Kdysi stávala na stejném místě zeměkoule, ale při rozšiřování lomu spadla. Teď ji nahradil kříž,“ dodal starosta Vedrovic Janderka.

Nový strážce nad Vedrovicemi se líbí i Petře Slané. "Koukáme na něj při dobrém počasí z okna. Krásná práce," napsala na facebooku obce.