Celkem pět prvních příček, co se týče Vysočiny, obsadila stromořadí z Pelhřimovska. S 242 hlasy ale zvítězila lipová alej lemující trasu z Dráchova na Heřmaň poblíž Kamenice nad Lipou.

V celkovém pořadí se zmíněná alej umístila na devátém místě. „Alej, která měří celkem jeden kilometr, nechal vysázet v roce 1835 majitel panství Jakub Rudolf Geymüller,“ prozradila o vítězné aleji Jarmila Válková, která ji do ankety nominovala.

Alej využívali jak vesničané z Dráchova chodící pracovat do blízkých železáren, později na pilu a do velkostatku Heřmaň, tak panstvo kamenického zámku ke svým projížďkám. Památná lipová alej ale zažila i horší časy. Několik stromů totiž značně poškodil silný vítr při srpnové bouřce v roce 2017.

Výsledky ankety v kraji Vysočina

1 (PE) Heřmaňská lipová alej u Kamenice nad Lipou 242 hlasů
2 (PE) Kališťská alej 211 hlasů
3 (PE) Stromy republiky na stezce u rybníka Hadina 123 hlasů
4 (PE) Růžové stromořadí 63 hlasů
5 (PE) Alej na Brádle 48 hlasů
6 (TR) Lipová alej v Kralicích nad Oslavou 46 hlasů
7 (JI) Alej Brzkov 27 hlasů
8 (HB) Ranská alej 27 hlasů
9 (ZR) Březová radostínská alej 15 hlasů
10 (HB) Javorová alej u Malčína 15 hlasů
11 (JI) Dubová alej Jihlava 10 hlasů
12 (PE) Jabloňová alej Komorovice-Mladé Bříště 8 hlasů
13 (PE) Lípy na hrázi Valchy 6 hlasů

Hned za Heřmaňskou lipovou alejí skončila jak na Vysočině, tak v celé republice Kališťská alej, která získala 211 hlasů. Stromy republiky na stezce u rybníka Hadina v Humpolci se se 123 hlasy umístily na třetím místě.

Na Vysočině nominovali milovníci přírody a především krásných stromů celkem 13 alejí. Lipová alej v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku získala se 46 hlasy šesté místo. Aleje na Jihlavsku, kterými jsou alej Brzkov a Dubová alej Jihlava, obsadily sedmé a jedenácté místo. Havlíčkobrodská stromořadí skončila na osmém a desátém místě. Ranská alej získala 27 hlasů a javorová alej u Malčína pouhých 15. Žďárská Březová radostínská alej má deváté místo.

Letošní ročník ankety byl na počet nominací nejbohatší. „V osmém ročníku soutěžilo 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, kterým svůj hlas poslalo více než 9 tisíc lidí. Jedná se o dosud nejvyšší počet nominovaných alejí v historii ankety. Velmi nás těší, že lidé mají o aleje a naši krajinu čím dál větší zájem,“ řekla Karolina Kostićová ze společnosti Arnika, která anketu pořádá.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Lidé objevují nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorňují na ta, kterým hrozí zánik, a představují mladé aleje, které společně vysázeli.

Rabinát na Tichém náměstí.
Z bývalého rabinátu by mohla být galerie třebíčských malířů