Na patnáctikilometrovém okruhu kolem Javořice se o uplynulém víkendu proháněli běžkaři. Mrazivé počasí a sníh konečně dovolují nadšencům vyzkoušet lyže. Podobná situace panuje také na okruhu kolem Nového Hojkova na Jihlavsku.

„Počasí na běžkování kolem Javořice je ideální, směrem z Řásné k nám do kempu leží asi dvacet centimetrů sněhu, teplota se drží pod bodem mrazu," hlásil během včerejšího dne z Eduard Jakwerth z kempu Velkopařezitý.

Ten také v následujících dnech očekává příjezd žáků telčských základních škol, kteří sem každoročně při dobrých podmínkách jezdí na lyžařský výcvik.

Také trať kolem Javořice je upravená a v současné době mohou běžkaři jezdit na dvaceticentimetrovém podkladu.

„Stopa se připravuje vždy tak, aby v sobotu a neděli v dopoledních hodinách měli příznivci běžeckého sportu připraveny ty nejlepší podmínky," uvedl na webových stránkách Běžky Telčsko Roman Kadlec, který stopu upravuje.

Po výkonu na čaj

„Vyjel jsem o víkendu s partou lidí právě na Řásnou a byli jsme příjemně překvapení. Běžkovat se dalo, i když by více sněhu neuškodilo, nakonec jsme skončili u Studánky Páně, kde jsme dali svačinu," uvedl Luboš Procházka.

Běžkaři se mohou občerstvit také v řásenském kempu, podle Jackwertha je v provozu restaurace. „Hodně lidí sem chodí také jenom na procházky," dodal Jakwerth.

Příznivé podmínky mají také běžkaři kolem Jihlavy. Konkrétně jde o okruh v Novém Hojkově a okruh na Vysoké. Zde upravují tratě nadšenci sdružení ve spolku Lyžařské Jihlavsko. „Nejlepší podmínky jsou v Novém Hojkově, kde je základní pětikilometrový okruh. O víkendu byl ale prodloužen o úsek Skoulovy kopce a o kolečko na poli k Dolnímu Hojkovu.

„Nyní je tam k dispozici upravená trať v délce asi sedmi kilometrů. Upravili jsme zde stopu na klasiku a uválcovali trasu na bruslení," vysvětlil Martin Kratochvíl z Lyžařského Jihlavska.

O víkendu také vznikl pruh pro bruslení v lokalitě Vysoká a na okrajích vznikla stopa pro klasiku. „I zde jsou velice přijatelné podmínky, sníh je zde promrzlý a ve sjezdech ostřejší. Je tedy nutné zde dbát zvýšené opatrnosti," poznamenal Kratochvíl.

I v příštích dnech se dá očekávat nápor běžkařů, meteorologové hlásí mrazivé, ale převážně slunečné počasí.