„Byli jsme na houbách v Medlovském údolí a tam jsem narazila na zajímavý choroš. Vypadal jako by byl nalakovaný,“ začala s popisem svého nálezu v lesích poblíž Nového Města na Moravě Nela Rundštuková z Rokytna.

Přestože houbařka nevěděla, o co jde, dokázala si poradit. Pomohla jí aplikace v mobilním telefonu. „Mám staženou aplikaci, díky které lze houby snadno rozpoznat. Člověk si je jednoduše nafotí a v aplikaci už se ukáže, o jaký druh houby jde,“ vysvětluje Nela Rundštuková.

Dobrovolní hasiči se vždy ve svůj svatební den musí podrobit zkoušce. Nejinak to bylo i v případě novomanželů Ondráčkových.
Jak vypadá hasičská svatba v Rokytně: řezání dřeva, odvoz nevěsty i hašení ohně

Vzhledem k tomu, že se doma dočetli o ozdravných účincích lesklokorky na lidský organismus, jsou rozhodnutí ji vyzkoušet. „S největší pravděpodobností ji usušíme, rozemeleme na prášek a budeme přidávat do jídla,“ usmála se houbařka.

V minulosti našli houbaři několikrát lesklokorku lesklou v Koníkovském polesí. Letos poprvé i v Medlovském údolí. „Já jsem ji jednou našel také u Petrovic,“ hlásil novoměstský mykolog Oldřich Pojezný.

Do jihlavského Cityparku přišly desítek mladých dívek a mužů, které láká svět modelingu.
Krása s rouškou i bez: v Jihlavě vybírali budoucí modelky a modely, podívejte se

Tento choroš lze často opětovně nalézt na místě, ze kterého jej houbaři už jednou sebrali. „Je to dřevokazná houba, která roste většinou na pařezech listnatých stromů. Často vyroste znovu na stejném místě,“ potvrdil novoměstský mykolog.