Důvodem je především stále stoupající nezaměstnanost a také to, že velká část firem přijímá přes léto často pracovníky osvědčené z předešlých let.

„Už čtvrtý rok pracuji o prázdninách v haberské pekárně. Jednou jsem byla na brigádě v místním zemědělském družstvu, ale tam mě o rok později znovu nepřijali a nejsem si jistá, zda pracovníky přes prázdniny ještě vůbec berou," uvedla studentka Zdenka Kolářová.

Jedním z hlavních důvodů, proč firmy nejeví o brigádníky příliš velký zájem, je nedostatek práce, kterou zaměstnavatelé často s problémy zajišťují i stálým pracovníkům. „Dříve jsme každé léto několik brigádníků přijímali, ale v posledních třech letech nemáme dostatek práce k tomu, abychom mohli vzít někoho na delší dobu. V případě větší zakázky přibereme několik lidí na pomoc, ale je to spíše nárazově," podotkl ředitel hostačovských papíren nedaleko Golčova Jeníkova, Jiří Blabolil.

Ani zemědělci často nejeví před blížícími se žněmi o letní posily velký zájem. „Podle potřeby přijímáme především bývalé pracovníky, kteří jsou v důchodu. Prozatím to vypadá, že nikoho nového letos potřebovat nebudeme," konstatoval místopředseda zemědělského družstva ve Štokách Emil Krauman.

Příliš nabídek nezprostředkuje zájemcům už ani úřad práce. Podle jeho zaměstnanců totiž firmy využívají tuto instituci k hledání brigádníků naprosto minimálně. „Zaměstnavatelé náš úřad k vyhledávání pracovníků na léto příliš nevyužívají. Brigádníky shání spíše na volném trhu," řekl vedoucí oddělení zaměstnanosti na havlíčkobrodském úřadu práce Josef Adam s tím, že v minulých letech to bylo o málo lepší, ale zásadní rozdíl v tom není.

Nárazové práce

Na druhou stranu však připouští, že se občas někdo se zájmem o brigádníky ozve. „Zpravidla se jedná o nárazové práce u menších firem, u větších společností pak jde o dobu střídání dovolených či práce v oblasti pohostinství. Brigádníky je také vidět u technických  služeb. Příležitostně se také ozývají společnosti z oblasti strojírenství či sklářství. Většinou se však jedná pouze o náhradu za dovolenou, a tyto firmy mají většinou dostatečně obsáhlé seznamy brigádníků. Velkou konkurencí brigádníkům je od roku 2004 povolená možnost přivýdělku v době evidence na úřadu práce, byť i tam již došlo ke zpřísnění," dodal Adam.

Nejčastějším způsobem, jakým si dnes studenti hledají brigádu, jsou internetové portály. Ty nabízejí různé druhy práce po celé republice i v zahraničí.  Například internetová stránka fajn-brigády.cz, jejíž leták visí i na brodském úřadu práce, však Vysočinu mezi kraji hledajícími letní posily vůbec nemá.

Podobně je na tom i portál Práce.cz, který přímo na Havlíčkobrodsku nabízí pro brigádníky pouze dvě volná místa. Řešením by pro řadu studentů mohla být práce vykonávaná z domova, kterou tyto portály běžně zprostředkovávají. Jejím základním předpokladem je však u většiny nabídek kvalitní znalost cizích jazyků.

Jan Štrobl