Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil od noci z pondělí na úterý šestadvacátého prosince na řece Jihlavě v Bransouzích na Třebíčsku. „Tady momentálně dochází k poklesu hladiny. Druhý stupeň povodňové aktivity stále platí také na Svratce, Jihlavě, Moravské Dyji, Oslavě a Stanovnici,“ komentoval v úterý dopoledne mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hladina řeky Sázavy značně stoupala v noci z pondělí na úterý ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Před devátou večerní hladina řeky dosáhla hodnoty 312 centimetrů, poté začala pomalu klesat. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil pro Světlou ještě v úterý před půl devátou dopoledne. 

Řeka Sázava potrápila v pondělí také například Ledeč nad Sázavou, kde se řeka vylila z koryta a komplikovala provoz. V Mrákotíně na Jihlavsku popraskala hráz rybníka a vyhnala tamní obyvatele z domovů.

Výrazné srážky pro následující hodiny meteorologové již nepředpokládají. „Očekáváme tedy pokračování poklesů průtoků na vodních tocích a postupné odeznívání stupňů povodňové aktivity. Na některých místech dochází k rozlévání vodních toků. Významné rozlivy do zástavby nejsou hlášeny. Na vodních nádržích upravujeme průtoky podle potřeby,“ doplnil Chmelař.

Fotogalerie: Na Vysočině stále platí nejvyšší stupeň výstrahy před povodní

Plné ruce práce měli kvůli stoupajícím hladinám řek a počasí také hasiči, v pondělí zasahovali na Vysočině u 163 událostí. „Nejčastěji hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali stavy vodních toků. Nejvíce událostí řešili hasiči na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku,“ komentovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Meteorologové nejprve předpovídali nejvyšší stupěň nebezpečí před povodněmi téměř pro celou Vysočinu až do středeční noci. V úterý odpoledne výstrahu upravili. Podle odhadů odborníků bude v kraji druhý a první stupěň nebezpečí povodní a potrvá až do čtvrtka osmadvacátého prosince.