Tehdy sedmnáctiletý Lukáš se smrti doslova díval do očí přesně 7. května 2008. „Jel jsem na motorce do školy v Humpolci. Mezi Budíkovem a Světlicí proti mně z nepřehledné zatáčky vyjelo v protisměru osobní auto. Lekl jsem se a intuitivně strhl motorku doprava,“ vzpomíná Žáček na osudné ráno.

Po tomto manévru vyjel ze silnice do příkopu, kde narazil do stromu. „Měl jsem otevřenou zlomeninu lokte, několik zlomených žeber, proraženou pravou plíci a další pohmožděniny a odřeniny,“ popisuje svá zranění devětadvacetiletý muž.

Řidič, kvůli kterému se nehoda stala, mu tehdy nezastavil. „Nemám mu to ale za zlé. Nemohl vědět, že se za horizontem něco stalo,“ pokračuje Žáček ve svém vyprávění. „Pomoc mi zavolal náhodný kolemjedoucí traktorista,“ dodává.

Profesionální zásah

K vážně zraněnému mladíkovi tehdy vzlétl i vrtulník jihlavské záchranky. „Díky rychlému a vysoce profesionálnímu zásahu záchranné služby, jsem byl ve stabilizovaném stavu transportován na kliniku dětského úrazového oddělení v Brně,“ komentuje Lukáš Žáček.

Tam strávil celkem jednadvacet dní. „Podstoupil jsem náročnou operaci lokte a sedm dní mě udržovali v umělém spánku. Dnes jsem již v dobrém zdravotním stavu, mám rodinu, daří se mi dobře a jsem šťastný a vděčný za to, co pro mě celý zdravotnický tým udělal,“ svěřuje se rodák z Budíkova.

Jihlavské letecké záchrance by k narozeninám přál samé příběhy s podobně dobrým koncem. „Přeji celé záchranné službě více takových úspěchů a takových dobrých týmů, jakým je ten záchranné služby v Humpolci pod vedením pana doktora Jiřího Řehořky, který mě tehdy zachránil,“ uzavírá s úsměvem Žáček.