Vysočina má jen dvě zastoupení. Mažoretky z Chotěboře a Moravských Budějovic. „V Chotěboři soutěžíme už pošesté. Dneska je tu jednadvacet týmů z celé republiky, minimálně tři stovky mažoretek,“ říká ředitelka soutěže Lenka Ondráčková.

Mažoretky se utkávají ve dvou kategoriích. A jako zkušení profi závodníci a B začátečníci. Aby toho nebylo málo a laikovi to pořádně zamotalo hlavu, mažoretky měří um v kategorii sólo vystoupení, duo a trio a nakonec miniformace. Soutěž trvá od rána až do večera. Hlavními rekvizitami jsou hůlky a třásně.

Lidé v Havlíčkově Brodě se bavili na pivovarském plesu.
VIDEO: Ples v Havlíčkově Brodě patřil pivařům. Tančili a bavili se v Oku

Například Tereza Bláhová je z Brna z týmu Lassies. „Mažoretkou jsem už třináct let. Začala jsem jako malá,“ vzpomíná sympatická slečna. Zdůrazňuje, že vystoupení je náročné a vyžaduje tvrdý trénink aspoň třikrát týdně. V řadách brněnských mažoretek má na kontě celou řadu úspěchů. Naposledy titul vicemistryně světa za rok 2018.

Mužů, či spíš mladíků, je mezi mažoretkami málo, ale jsou. Jan Ondráček z Chotěboře se stal mažoretem tak trochu kvůli sestře. „Je trenérka. Poslouchal jsem skladby, na které cvičí, a začalo se mi to líbit,“ vysvětluje štíhlý mladík. Každý den tvrdě trénuje. Má už titul republikového šampiona a prvního vicemistra světa.

Kolik stojí výstroj pro mažoretku

Stylové kozačky 1 154 korun
Mažoretkové hůlky 339 korun pár
Hůlky i s taškou 439 korun
Sportovní top 449 korun
Celý kostým 1 724 korun
Taneční boty 1590 korun
zdroj: Speciální e-shop

Pro mažoretky je charakteristické nejen výrazné líčení a složité účesy, ale hlavně blýskavé kostýmy a speciální holínky. To vše za několik tisíc. Kvůli tomu podle mažoretky Terezy Bláhové tento sport pořádně leze do peněz.

To potvrzuje i ředitelka soutěže Ondráčková. Zdůrazňuje, že soutěžící potřebují ze strany rodiny maximální pochopení a někdy i peněžní oběti. „Pomůcky nabízí speciální e-shop. Některé dívky si kostýmy nechávají šít na míru. Jiné dostanou kostým od mamky. Na každé vystoupení jiný. Mažoretka by měla mít aspoň čtyři,“ vysvětluje Ondráčková.

Chotěbořská ulice patří k nejhorším ve městě, opravy potřebuje jako sůl
Chotěbořská ulice v Brodě se zavře. Velké opravy začínají

Vystoupení na parketu trvá sice jen necelé dvě minuty, ale to, co dívky předvádějí, je něco mezi elegancí baletky a náročným výkonem vrcholového sportovce. Žádné unylé přešlapování na místě, ale akrobatické výkony. Každé vystoupení odměňují diváci huronským potleskem.

Jak dodává ředitelka Ondráčková, mezinárodní porota v sobotu hodnotí pohyb, práci s hůlkou nebo třásněmi, choreografii a celkový dojem. Kvalifikační soutěž v Chotěboři je první z řady turnajů, které končí v květnu závěrečným mistrovstvím České republiky.

Soutěž v Chotěboři pořádá místní mažoretkový klub s domem dětí a mládeže.