„Když někdo třeba čeká na autobus a není zrovna nejpříjemnější počasí, tak k nám může zajít, přečíst si noviny a dát si k tomu výbornou kávu," informoval ředitel Novoměstských kulturních zařízení, pod něž knihovna spadá, Daniel Šimek. Čítárna nabízí své služby nejen dospělým, ale i těm mladším návštěvníkům.

„Kromě kávy vaříme také čokoládu pro děti. Máme tu pro všechny připravené příjemné posezení. A chodívají k nám také maminky s malými dětmi. Maminky si v klidu vypijí kávu a jejich potomci si zatím pohrají v dětském koutku," popsala knihovnice Hana Zrůstová. Možnost posadit se a občerstvit využívají ale i další uživatelé novoměstského kulturního domu, v němž knihovna sídlí. „Například lidé, kteří chodí na jazykové kurzy. Kdokoliv sem přijde, může se posadit a vypít si kávu," potvrdila Hana Zrůstová.

Knihovna sídlí v budově novoměstského kulturního domu. Kromě své tradiční náplně, kterým je půjčování publikací, periodik a hudebních CD, pořádá také nejrůznější akce jak pro děti, tak i pro dospělé. „Nejvíce akcí děláme pro školy," doplnila vedoucí knihovny Marie Janečková. Návštěvníci knihovny si mohou půjčovat publikace v oddělení dospělém a dětském. Mimo to mohou využívat také tamní čítárnu a studovnu.

Děti si o prázdninách mohou v knihovně i zasoutěžit. „Připravili jsme pro ně takzvané Prázdninové kvízy. Jde o zábavné luštění, doplňovačky, kreslené a logické hříčky. To aby se měly děti čím bavit třeba když venku začne pršet, když kamarádi odjedou na tábor nebo když prostě nebude co dělat," vysvětlila Marie Janečková.

Od září do června je knihovna otevřena denně kromě neděle, v období prázdnin je otevírací doba omezena. „Půjčujeme jen ve středu a v pátek," upřesnila knihovnice Hana Zrůstová. Hned od září se ale otevírací doba vrátí do „starých kolejí" a knihovna obnoví také nabídku nejrůznějších akcí. Ta nejzajímavější je naplánována na měsíc říjen. „Připravujeme besedu pro veřejnost s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, uskuteční se 8. října," prozradila Marie Janečková.