„Hotel Epopej mění své zaměření. Kromě krátkodobého ubytování pro turisty bude nově nabízet také dlouhodobý pronájem pokojů. To však neznamená, že se z něj stane ubytovna pro sociálně slabé," vysvětlil nový provozovatel František Bublan.

V hotelových pokojích hodlá ubytovat zaměstnance místních firem nebo třeba důchodce, kteří čekají v pořadníku na místo v domě s pečovatelskou službou. „Bude určeno také pro matky samoživitelky a v neposlední řadě pro běžné hotelové hosty," uvedl Bublan s tím, že nepůjde o zřízení ubytovny zaměřené na pronájem lůžek, který bude platit stát z příspěvku na bydlení. „Klienty, kteří pobírají dávky hmotné nouze, nevylučujeme, jejich přijetí však bude závislé na stanovisku městského úřadu," dodal Bublan.

CENA POKOJŮ Zájemci z Moravskokrum­lovska si mohou pronajmout pokoj za 4 500 korun až 7 400 korun (včetně energií). Cena závisí na velikosti bytu, počtu pokojů a na tom, zda je součástí vlastní sociální zařízení. Za ubytované děti mladší 15 let rodiče nebudou platit žádný poplatek. Smlouvy umožní, aby klienti mohli kdykoli z hotelu odejít do vhodnějšího zařízení.

Jeho myšlenku potvrdila i radní Irena Kočí. „Nepůjde o ubytovnu, která by kazila renomé či vzhled centra města. Všem nám záleží na tom, aby hotel fungoval. Nový provozovatel se jeví solidně a přislíbil také opravit sál, který by město mohlo v budoucnu využívat," sdělila Kočí.

Doplnila, že současná situace se jeví příznivěji, než kdyby hotel bez využití chátral. Své služby by měla naplno znovu poskytovat restaurace. Ubytování může navíc pomoci místním lidem ve složité situaci. „Důležité slovo budou mít pracovnice sociálního odboru, v evidenci mají řadu rodin ve složité situaci," dodala Kočí.

Slovanská epopej lákala

Případné obavy obyvatel města z nového využití hotelu chápal starosta Tomáš Třetina. „Chápu, že lidé mohou být znepokojení. Noví provozovatelé nám slíbili, že zde nevznikne ubytovna pro sociálně vyloučené skupiny," vzkázal Třetina.

Budovu na náměstí nabízela před časem majitelka hotelu Hana Tranová městu za jedenáct milionů korun. Zastupitelé ale otázku případné koupě odložili. K záměru hotel kupovat se vyjadřovali skepticky. „Je to nereálné. Takový podnik je dnes vysloveně ztrátová záležitost. Podnikat v tak rozsáhlé budově nemůže být pro město přínos. Ostatně už po léta je tam jen částečný provoz," poukázal opoziční zastupitel a člen kontrolního výboru František Šlapanský.

Radní Irena Kočí by v objektu ráda viděla někoho z místních podnikatelů, který by se však musel vypořádat s velkými dluhy, které na hotelu váznou.

Zájem o ubytování v Krumlově začal upadat po roce 2011, kdy zámek opustila Muchova plátna. Slovanská epopej dokázala přilákat v době, kdy se mluvilo intenzivně o odvozu obrazů do Prahy, i třicet tisíc návštěvníků za rok.

Na začátku loňského roku skončila ve Znojmě éra hotelu Dukla. „Původní hotelové pokoje jsme přebudovali na 141 garsoniér s kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením. Součástí komplexu je i recepce se stálou službou a společenská místnost s televizí, knihovnou a internetem," uvedla Emilie Laštůvková za investiční fond Apollon Property, který je vlastníkem Dukly. V současné době mají obsazeno necelých sto třicet garsoniér. „Každý zájemce vyplní vstupní dotazník a žádosti posuzujeme individuálně. Smlouvu uzavíráme nejprve na tři měsíce a pokud plní lidé stanovené podmínky, nájemní vztah prodloužíme," upřesnila Laštůvková.