Být na mistrovství světa na pátém místě? To je pro každého českého judistu splněný sen. Skoro pro každého. Na jihlavského odchovance Lukáše Králka s tím však nechoďte. Od roku 2011 se pravidelně vracel s medailí, tentokrát však v Astaně opouštěl tatami se svěšenou hlavou a slzami v očích. Sice vybojoval zmiňované slušné páté místo, ale sám na sobě cítil, že prožil jeden z nejhorších dnů v kariéře. Věří však, že ho neúspěch posílí před jeho hlavním cílem, kterým je medaile z olympijských her v Riu de Janeiro.

„Pro mě to byl hrozný den, a doufám, že už takový dlouho mít nebudu. Od rána jsem se hrozně trápil a byl jsem na tom příšerně," připustil Krpálek a dodal: „Teď se těším, že si odpočinu, dám si pauzu od juda a doufejme, že se vrátím v lepší formě, než jsem teď… A s větší chutí," dodal.

Jihlavský judista mluvil před světovým šampionátem opatrně. „Je to judo, náš sport je nevyzpytatelný. Je tady patnáct lidí, kteří můžou myslet na zlatou medaili. Stačí jedna chyba a je po nadějích," říkal s oblibou.

Jenže takový scénář si v hlavě vůbec nepřipouštěl. Snil o další velké medaili. Sice se mu nedařilo podle představ, ale pořád postupoval. Ztráta koncentrace s nepříliš známým Němcem Freyem ho však vrátila na zem. „První zápas byl hrozně těžký, tam už jsem poznal, že na tom nebudu nejlépe. Měl bych Blošenka porazit snadněji. Pak jsem sice porazil Mammadova na ippon, ale zase jsem se trápil s Nikiforovem. Vedl jsem, ale pak jsem se zbytečně hnal do chvatu a hodil mě tak, že mi málem vypadla lopatka," popisoval Krpálek.

V semifinále ale naletěl do chvatu Němci Karlu-Richardovi Freyovi a v boji o bronz podlehl jeho krajanovi Dimitrimu Petersovi.

„Ve všech zápasech jsem dělal hrozné chyby, zbytečně jsem se hnal do akcí. Nemusel jsem, ale stejně jsem jim do těch chvatů vlezl. Především Freye jsem měl porazit, ale udělal jsem hroznou blbost," byl na sebe hodně naštvaný Krpálek.

„Vždy jsem se šíleně stresoval, protože na mě byl obrovský tlak a nebylo jednoduché s tím na žíněnku nastupovat. Závod od závodu to bylo horší a horší a byla jen otázka času, kdy to přijde. Je dobře, že to přišlo teď, a ne před olympiádou. Ten tlak teď na mě snad nebude takový. Mohu v klidu trénovat a připravovat se na další zápasy. Hlavně na ten nejdůležitější, a to na olympiádu," dodal s nádechem pozitivismu do budoucna.

Čtyřiadvacetiletý judista z USK Praha tak v Astaně nerozšířil svou sbírku medailí, v níž jsou dvě zlata a stříbro z mistrovství Evropy a dva bronzy a zlato ze světového šampionátu.

„Tři medaile z mistrovství světa je úžasný výsledek. Málokomu se to povede. I páté místo je dobré, hodně lidí by s tím bylo spokojeno, ale já se s tím jen tak nespokojím a bude se chtít zlepšit. Vím, na čem musím zapracovat, abych nedělal takové chyby," doplnil zklamaný Krpálek.

PAVEL MIKEŠ + ČTK