Do samotného zahájení dostavby je ale ještě daleko. „Jsme zcela na začátku veškeré projektové přípravy. Ta nám zabere minimálně rok práce. Na výstavbu budovy dojde nejdříve v roce 2020, spíše 2021,“ potvrdil ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Uvažuje se o vybudování dvou administrativních bloků propojených společným vstupním vestibulem. „Půjde pravděpodobně o objekt s jedním podzemním podlažím a pěti nadzemními patry s kapacitou dvě stě čtyřicet kancelářských míst,“ informovala tisková mluvčí Jitka Svatošová.

Více než dvě patra podzemních garáží jsou zřejmě pasé, zákonné podmínky by však mohly být splněny již při jednom. „Jít více do hloubky má určitá rizika z hlediska hydrogeologie a okolních staveb,“ doplnil Kadlec. Prvotní předpoklad, který se ještě může několikrát změnit, je šedesát parkovacích míst v podzemí a padesát na povrchu.

Je zřejmé, že dostavba bude stát nemalé finance, půjde o stovky milionů. „Nemyslím si, že to může být levnější než čtvrt miliardy,“ uvedl Kadlec. Blíže však částku specifikovat odmítl. Kraj Vysočina se už na investici připravuje, loni převedl do svých rezerv desítky milionů korun, se kterými počítá na tuto stavbu.

Krajský úřad řeší nedostatek prostoru již téměř patnáct let. První projektová dokumentace na dostavbu nové budovy na pozemcích kraje byla z roku 2009, tehdy však nebyla podpořena v orgánech kraje. „Ve fázi stavebního povolení jsme byli vícekrát. Aktuální záměr vychází z toho původního, ale nyní jsou jiné právní požadavky,“ uvedl Kadlec. Je tedy třeba projektovou dokumentaci přepracovat.