VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj ladí systém zvaný Veřejná doprava Vysočiny

Vysočina – Vysočinští radní včera projednali dokument, jehož existenci vyžaduje zákon. Jde o zajištění veřejné dopravy pro období let 2017 až 2021, dokument nese označení Plán dopravní obslužnosti Kraje Vysočina.

15.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Dopravní plán vychází 
a pracuje s páteřními a významnými linkami veřejné drážní osobní dopravy 
a linkové autobusové dopravy při dotované přepravě veřejnosti. Je platný po dobu minimálně pěti let 
a kromě rozsahu poskytovaných dotací, časového harmonogramu uzavírání smluv obsahuje také způsob integrace a popis všech dopravních služeb," přiblížil Pavel Bartoš z Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Obsahově je v tomto dokumentu, který musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, promítnutá i zpracovávaná koncepce Veřejné dopravy Vysočiny, tedy chystané regionální podoby integrovaného dopravního systému propojujícího vlakovou, regionální autobusovou a městskou hromadnou dopravu.

„Právě její dokončení, investice do vozového parku, tratí a zastávek hromadné dopravy a zachování, nebo rozšíření současné nabídky základní dopravní obslužnosti, zavedení a definování jednotného přestupního tarifu a zefektivnění dopravního konceptu, to jsou hlavní záměry Plánu dopravní obslužnosti Kraje Vysočina," popsal Pavel Bartoš.

„Cílem zpracování tohoto dokumentu není pro Kraj Vysočina pouze splnění zákonných povinností, ale především potřeba nastínění střednědobého vývoje dopravní obslužnosti a jejího rozsahu. Jde o významný podklad pro objednatele dopravy, ale i pro občany využívající veřejnou dopravu v regionu," řekl radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy a silničního hospodářství Jan Hyliš (ČSSD).

Připravuje se podoba nových jízdních řádů

Paralelně se schvalováním krajského plánu dopravní obslužnosti se ladí rovněž koncepce jízdních řádů. „Jejím nejdůležitějším rysem bude využití principů taktového jízdního řádu, jakými jsou například pravidelně se opakující přestupní návaznosti mezi linkami, minimalizace souběhů různých linek po stejné trase nebo stejným směrem, provázanost subsystémů autobusové a železniční respektive regionální a dálkové dopravy a pravidelné intervaly spojů," doplnil Bartoš. Cestujícím by to mělo přinést zkvalitnění dopravy ve smyslu počtu a pravidelnosti spojů navíc umožňujících přestupy mezi různými typy dopravních prostředků.

„Při zpracování plánu dopravní obslužnosti pracuje Kraj Vysočina s třinácti klíčovými a páteřními tratěmi osobní železniční dopravy, desítkami linek autobusové dopravy a vybranými víkendovými spoji," poznamenal Bartoš.

Kraj Vysočina v posledních letech vynakládá na provoz regionálních vlakových spojů a autobusových linek přibližně šest set miliónů korun ročně. „Jedná 
se o jednu z nejvyšších pravidelných položek krajského rozpočtu," dodal Bartoš.

Podrobnější informace 
o Plánu dopravní obslužnosti Kraje Vysočina na období let 2017 až 2021 lze dohledat na oficiálním webu Vysočiny www.kr-vysocina.cz.

Autor: Petr Šmergl

15.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení