Když se před lety doslechl o nápadu Ondřeje Kobzy, který jako první v České republice dal klavír na ulici, začal plánovat to samé pro Brno. Spolu s dalšími nadšenci se tak doktorand Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity pustil do práce. „Chtěli jsme město ozvláštnit. Dát lidem důvod se zastavit, ne jen přecházet sem a tam, ale i se rozhlížet kolem sebe," vysvětluje.

Jeden z prvních klavírů umístil už před necelými dvěma lety pod Biskupským dvorem u Zelného trhu. „Nebyl už v perfektním stavu, o to víc se hodil právě pro tento účel," popisuje Vild.

Ve světě dobře známý projekt zaujal také Brňany. „Když někdo z kolemjdoucích hraje, strhává i další. Poslouchají, dávají se do řeči. Spojuje různorodé lidi," hodnotí a zdůrazňuje úspěch projektu. „Oslovili jsme lidi, jestli nám nechtějí věnovat klavír, třeba za flašku vína," povídá Vild. Pár se jich ozvalo.

Kromě studia pracuje v brněnské pobočce Botanického ústavu Akademie věd. „Času je málo a věcí, které jsou potřeba, zase spousta," říká.

Hodně času přesto věnuje péči o klavíry. Věří, že v ulicích plní svůj účel. „Lidé mají radost, že se něco děje. Nenecháváme je ale dlouho na stejném místě, aby se neoposlouchaly," dodává Vild.

GABRIELA PETRIKOVÁ