Mapu najdou zájemci na tomto odkazu.  „Mnozí z vás se ptají, podle jakých pravidel se spouští výpočet pro tuto mapu. Spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub, optimální teploty, srážky a půdní vlhkost, ale také na reálném výskytu hub v lesích - ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna,“ vysvětlili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Havlíčkovo náměstí při finálovém zápase českých hokejistů.
Brod slavil titul mistrů světa. Podívejte se, jaká byla atmosféra na náměstí

Ti dále upozornili, že faktický výskyt hub závisí na konkrétní lokalitě a tamních podmínkách. „A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů,“ doplnili odborníci z ČHMÚ.

Zdroj: Markéta Kamešová

Výborná houbařská sezona byla na Vysočině před dvěma lety.

Pro Vysočinu tak mapa nyní ukazuje střední pravděpodobnost růstu ve všech okresech kraje. Menší pravděpodobnost je jen v severní části Havlíčkobrodska, na jihozápadě Pelhřimovska a jižní části Žďárska.

Mapa ukazuje, že na Vysočině je pravděpodobnost růstu hub ve všech okresech. Zdroj: poskytl ČHMÚMapa ukazuje, že na Vysočině je pravděpodobnost růstu hub ve všech okresech. Zdroj: poskytl ČHMÚ

Na růst hub však můžou mít vliv i další faktory. „Pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných,“ dodali meteorologové.