Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamionům chtějí radní v Meziříčí zakázat vjezd do města

Velké Meziříčí – Lidem se nelíbí kamiony, které v centru města komplikují dopravu. Radnice proto usiluje o úplný zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravy do Velkého Meziříčí.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Dálnice u Velkého Meziříčí. Na snímku z opravy dálničního mostu.Foto: Libor Plíhal

Velkou šanci na úspěch nyní mají díky výroku zástupce ombudsmana. „V případě objíždění placeného úseku platná právní úprava nebrání vymístění tranzitu ze silnic nižších tříd," sdělil Stanislav Křeček z kanceláře veřejné ochránkyně práv.
„O tom, že lze průjezd kamionů, které přes město objíždí dálniční mýto, jednoduše zakázat dopravní značkou, mluvíme už několik let. Vždy jsme ale při snaze tyto značky u města umístit naráželi na nepochopení a potíže ze strany státu," řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Situaci ale podle něj změnil výrok zástupce ombudsmana. „A stát to už snad pochopil, a pomůže takto postiženým městům i za stávající legislativy. Názor změnila také dopravní policie," nechal se slyšet starosta Necid.

S průjezdem tranzitní nákladní dopravy Meziříčím nesouhlasí místní obyvatelé. „Je to strašné, nelze normálně přejít silnici, jezdí tu jedno auto za druhým. Nejhorší jsou ale kamiony. Většina jejich řidičů se ani neobtěžuje zastavit před přechodem," postěžoval si Tomáš Veselý. Velké Meziříčí leží v těsné blízkosti dálnice D1, s níž prakticky paralelně vede i silnice 602, která prochází městem. Ta pak slouží jako objízdná trasa dálnice. Kamiony se díky této trase vyhýbají mýtným branám. Ve městě však značně komplikují dopravní situaci. „Při letošní opravě silnice 602, kdy byly ulice Karlov a Sokolovská úplně uzavřené, to bylo hodně vidět. Počet kamionů v Meziříčí očividně klesl, nákladní auta téměř vymizela," řekl Radovan Necid.

Podle průzkumu, který si nechala velkomeziříčská radnice na své náklady vypracovat, se počet nákladních automobilů projíždějících městem po silnici 602 za poslední roky zdvojnásobil. „Tento počet kopíruje zdražování mýtného. Proto jsem zásadním odpůrcem stávajícího řešení mýta a mám k tomu několik důvodů. Jednak nemá toto mýto regulační funkci, naopak přímo motivuje dopravce z dálnice sjet. Dále pak nijak nepřispívá státnímu rozpočtu, většina zisku putuje provozovateli do Rakouska. A navíc je výše mýta tak velká, že citelně zdražuje cenu zboží pro nás všechny. Jednoduše řečeno, Češi platí za zboží víc, aby si majitel mýtného systému ve Vídni mastil kapsu," vyjádřil se velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Radnice se o vyhnání kamionů z centra města pokouší opakovaně. Nedávno uspěla s návrhem nainstalovat na inkriminovanou silnici 602 takzvanou dynamickou váhu, která má sledovat hmotnost aut přímo za jízdy. Podle vyjádření náměstka hejtmana Kraje Vysočina Libora Joukla má být systém spuštěn po zkušebním provozu příští rok před letními prázdninami. Se stavbou váhy se začne letos na podzim. Velkým Meziříčím denně projíždí asi dvanáct tisíc vozidel, z toho 1320 je nákladních. Podle odhadu hejtmanství z nich může být přetížena až pětina. Joukl uvedl, že kraji primárně nejde o vybírání pokut, ale o to, aby se snížily náklady na opravy silnic.

Zákaz vjezdu kamionů do města by mohl situaci s ucpanými a rozbitými silnicemi ve Velkém Meziříčí vyřešit o něco dříve než od příštího léta. Městští radní už zadali zpracování projektu na příslušné dopravní značení, které by mělo zamezit vjezdu kamionů do centra. Projekt by měl být hotov do konce listopadu. Ke zdárnému vyřešení problému bude ale zapotřebí získat souhlas dopravní policie a Kraje Vysočina, který je majitelem silnice 602. Celý projekt bude muset nakonec „posvětit" rovněž místně příslušný dopravní úřad. „Vzhledem k úředním lhůtám, které jsou zpravidla tři měsíce, lze jednoduchým výpočtem dojít k datu březen 2015. Pokud tedy vše půjde hladce, na jaře příštího roku může být tranzitní doprava přes Velké Meziříčí zakázána," prohlásil starosta Radovan Necid.

Autor: Redakce

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení