Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K hlubinnému úložišti férově, vyzývají poslance aktivisté

Vysočina - Zhruba dva týdny mají zástupci občanského sdružení Nechceme úložiště Kraví hora na to, aby sesbírali co nejvíce podpisů od starostů obcí pod výzvu K hlubinnému úložišti férově.

2.3.2013 1 AKTUALIZOVÁNO 7.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Michaela Hasíková

Na vzniku výzvy určené poslancům a senátorům, jež by měla vést k přijetí zákona posilujícího postavení sídel, ve kterých se uvažuje o vzniku úložiště jaderného odpadu, se podílely některé obce a další subjekty ze sedmi vytipovaných lokalit v republice.

„Plánujeme starosty dotčených obcí na Bystřicku i Tišnovsku obejít s výzvou v nejbližších dnech," uvedl mluvčí občanského sdružení Nechceme úložiště Kraví hora Martin Schenk.

Výzva podle Schenka vznikla na základě toho, že ministerstvo průmyslu začátkem roku převedlo zodpovědnost za geologický průzkum Kraví hory ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na státní podnik DIAMO, tedy na jeho závod GEAM Dolní Rožínka. A to i přes všechny předchozí sliby, že nezahájí průzkum bez souhlasu všech obcí z dotčené lokality. GEAM vzápětí podal žádost o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kúry v lokalitě Kraví hora.

„Řekli jsme si, že tohle není fér, a ve spolupráci se všemi lokalitami připravili vyjádření. GEAM není vázán sliby SÚRAO a tahle situace se může opakovat i v dalších vytipovaných lokalitách," poznamenal Schenk s odkazem na nesouhlas s průzkumem některých obcí z Kraví hory prostřednictvím místních referend a anket.

Starostové obcí na Žďársku toho zatím o výzvě moc neví. „Zaznamenal jsem, že něco takového vzniklo, ale text jsem dosud nečetl. Pokud bych měl dojem, že v ní je skutečně něco, co by mohlo posílit současnou pozici obcí, podepsal bych ji," vyjádřil se starosta Stříteže Radek Štourač. Tam v anketě 69 procent lidí s průzkumem souhlasilo, 18 bylo proti, další hlasy byly neplatné.

„Z převodu kompetencí na GEAM radost nemám, osobně jsem ve smlouvě o spolupráci se správou úložišť nic špatného neviděl. Teď máme nárok jen na to, co ukládá zákon, a GEAM nic z toho, co nabízela SÚRAO, nemusí. Pokud si budeme chtít vymezit nějaké požadavky, musíme přes ministerstvo, a to je buď uzná, anebo také ne," dodal starosta Štourač.

K sedmi obcím v lokalitě Kraví hora (Střítež, Sejřek, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná, Drahonín) nově přibyla ještě jedna. Jde o Milasín nedaleko Dolní Rožínky i ten je zahrnut v žádosti GEAMu o stanovení průzkumného území. Ředitel závodu GEAM Dolní Rožínka Pavel Koscielniak to blíže komentovat nechtěl. „Mohu potvrdit, že obcí v lokalitě je osm a tou osmou je Milasín," uvedl Koscielniak.

Jednání k řízení souvisejícímu se stanovením průzkumného území by podle starostky Milasína Marie Dvořákové mělo proběhnout 13. března. „Když se začalo o možném průzkumu pro úložiště před dvěma lety poprvé mluvit, nikdo výrazně proti nebyl. To se ale samozřejmě mohlo změnit," dodala Marie Dvořáková.

Co všechno přinese řízení k vytyčení průzkumného území, přemítají i v Bukově. Tam se v nedávném referendu nadpoloviční většina lidí k průzkumu postavila negativně. „Jsme účastníkem řízení, takže můžeme vyjádřit stanovisko a zohlednit v něm i výsledek referenda. Stejně jako po ministerstvu životního prostředí můžeme požadovat opatření z hlediska ochrany přírody," sdělil starosta Bukova Jiří Vrbka s tím, že aktuální výzvu dosud nepročetl, tudíž se k ní nemůže vyjádřit.

Hra slov?

Podle zástupce ředitele SÚRAO Jiřího Slováka se ale ministerstvo od hledání společného řešení s obcemi, jak se obávají aktivisté, neodklonilo. A žádost o stanovení průzkumného území v Kraví hoře je směřována nikoliv ke geologickému průzkumu pro výběr vhodné lokality pro úložiště, ale k upřesnění její geologické stavby. „Bez detailnějšího průzkumu nejsme schopni udělat krok dopředu, ale ani zpátky ve smyslu třeba vyloučení některých lokalit," vyjádřil se Jiří Slovák.

Trvalé podzemní úložiště radioaktivního odpadu má v Česku fungovat od roku 2065. Už v roce 2018 však musejí být vybrány dvě lokality hlavní a záložní.

Autor: Lenka Mašová

2.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Třebíč – Ani ne za půl hodiny vynesl třebíčský soudce František Frula ve středu rovnou verdikt nad místní organizací Ligy na ochranu zvířat Třebíč, za kterou v minulosti vystupoval jako její šéf Petr Ondráček.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení