I v době čtyřletých oprav, které spolkly téměř sedmdesát milionů korun, zůstal hrad otevřený návštěvníkům. Teď už si Roštejn prohlédnou bez jakýchkoliv omezení. A těšit se mohou také na nové expozice. „Přibližují historii loveckého hrádku a zároveň také téma přírody, lovectví a myslivosti prostřednictvím hravé, interaktivní expozice,“ zhodnotil Pavel Buňat z odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu na krajském úřadě.

Práce začaly v létě 2017. Tehdy tam archeologové našli kostěnou hrací kostku, bronzovou šupinu z brnění a pozůstatek věžice z patnáctého století. „To je doba významných vojenských operací v českých zemích, například husitských válek,“ poznamenala kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Hrad Roštejn.
Hrad Roštejn září novotou. Přibyla bylinková zahrádka i nové expozice

O rok později se na Noc kostelů lidé poprvé podívali do opravené hradní kaple svatého Eustacha i na novou interaktivní expozici věnovanou přírodě, lovectví a myslivosti. „Rodiče nám po prohlídce říkají, že i když děti nechtěly na hrad jet, nakonec byly nadšené,“ uvedla k novince na závěr Hradozámecké noci průvodkyně Daniela Makovičková

Rekonstrukce hradu Roštejn
* celkové výdaje byly 69,5 milionů Kč
* práce začaly v létě 2017, skončily v lednu 2021
* Roštejn je otevřený každý rok od dubna do října
* návštěvníci mohou navštívit prohlídkovou trasu A, B nebo věž
* hrad nabízí i vzdělávací program pro školáky

Se začátkem letních prázdnin 2019 se pak pro návštěvníky otevřela nová prohlídková trasa s názvem Lovecké sídlo v proměnách dějin. „Cílem je seznámit návštěvníky s živým příběhem loveckého sídla spíše než na jména a data. Důraz proto klademe na smyslové vjemy a zážitky," poodhalila tehdy Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava, pod které hrad spadá. Mírně prodloužená byla v té době i trasa věnující se přírodě, lovectví a myslivosti.

Významné byly i práce na stavbě. V loveckém hrádku Roštejn dělníci a restaurátoři osadili mimo jiné novou hradní bránu nebo kopii sochy svatého Huberta, jejíž originál spatří návštěvníci na jedné z prohlídkových tras. Už v minulé sezóně mohli lidé také zaznamenat změnu k lepšímu na kamenné gotické věži.

Loni ještě dělníci finálně upravili nádvoří. „Návštěvník uvidí například bylinkovou zahrádku odkazující na nejcennější dochovanou hradní výmalbu v botanickém sále. Nebo původní studnu, která byla nalezená během archeologického průzkumu a navrácená do původní historické podoby,“ vyzvedl Buňát.

Plně zrekonstruovaný a zpřístupněný hrad se veřejnosti po zimní pauze otevře zřejmě v dubnu. Kromě častého cíle rodinných výletů se jedná také oblíbené místo pro svatby. Jen loni si prstýnky na hradě vyměnilo patnáct párů, v jeden den se tam konaly dokonce tři obřady.