Lidé pozorovali nálety berušek také ve znojemské Pražské či Slovenské ulici. „Berušky byly všude. Na fasádách, na oknech, v místnosti a všimly si toho také děti ve školce, kde jsem učila. Děti se rozdělily na několik táborů. Jedna skupina berušky sbírala, opečovávala je a dělala jim domečky. Některé děti je zašlapávaly, jiné plakaly," popsala komplikace posledních týdnů Tereza Holubová ze Znojma. Dodala, že tolik slunéček jako letos snad ještě neviděla.

Podobný jev je podle entomologů poměrně častý. Slunéčka instinktivně nalétávají na vysoká světlá místa. „Právě teď je typické období pro obrovské roje berušek. Jedná se především o slunéčka asijská, která hledají úkryty, kde by přečkala zimu. Vybírají si hlavně místa s vhodnou vlhkostí. Líbí se jim zateplené domy, lezou také do spár mezi cihlami," objasnila entomoložka Marie Borkovcová.

Odborníci doporučují, aby si lidé dávali na berušky pozor. Často totiž bývají agresivní. „Vypouští zvláštní tekutinu, která může způsobit i alergickou reakci," vysvětlila Borkovcová.

Pokud se slunéčka dostanou do bytu, lidé se jich mohou zbavit tak, že je naberou na noviny, smetou smetáčkem nebo vysají vysavačem do čistého sáčku. Podle rady zveřejněné na webu ekologického institutu Veronica je vhodné berušky vypustit v přírodě v dostatečné vzdálenosti od obydlí.

Slunéčko Harmonia se v České republice objevilo zhruba před deseti lety a jejich výzkumem se zabývá Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jeho původní domov je sice ve východní Asii, nyní je to však běžný druh ve Spojených státech, Velké Británii a státech Beneluxu.

Slunéčko východní (Harmonia Axyridis)
Beruška s romantickým názvem Harmonia se k nám dostala ze západní Evropy. Harmonie pomáhá proti škůdcům v zemědělství, podobně jako naše původní druhy slunéček. Je ale mnohem žravější a plodnější. Rozmnožuje se dlouho do podzimu, kdy už se naše domácí berušky dávno chystají k zimnímu spánku. V ovocných sadech a parcích hubí mšice a další škodlivý hmyz. Kromě škůdců ale požírá i larvy jiných slunéček a užitečných zlatooček. Neradi ji vidí vinaři. Pokud totiž není dostatek mšic, Harmonia se krmí šťávou z hroznů.