VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Heraldika je věda svázaná přísnými pravidly

Vysočina /ROZHOVOR/ - Nový znak získala před nedávnem další z místních částí Nového Města na Moravě Maršovice. Jeho autorem je heraldik a muzejník Stanislav Mikule ze Žďáru nad Sázavou.

29.5.2015
SDÍLEJ:

Stanislav Mikule je autorem několika obecních znaků. Na jejich tvorbě spolupracuje s kolegyní Kamilou Dvořákovou, která zabezpečuje výtvarnou stránku. Jejich posledním společným dílem je znak Maršovic. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Je to znak, který si vyžádali členové Sboru dobrovolných hasičů Maršovice. Vycházel jsem z dochované původní pečeti, která pochází z roku 1749," řekl Stanislav Mikule.

Co přesně na ní bylo?

Byl tam latinský jetelový kříž s jetelovitě zakončenými rameny. Z něj jsem vycházel při prvních návrzích znaku.

Pátral jste po tom, proč je v původní pečeti kříž?

Konkrétní důvod jsem nevypátral. Musíme si ovšem uvědomit, že pečeť není znak. Dnes často obce dělají drobnou chybu, že najdou starou pečeť a figury z ní chtějí převádět do znaku, považují ji za znak. Pečeť ale nemá žádné barvy a není ohraničená štítem, není znakem. Jsem ovšem osobně pro to, aby se při tvorbě znaků z pečetí vycházelo. Přece jenom představují jistou tradici.

Vraťme se ale ke kříži na pečeti Maršovic. Je takový symbol běžný?

Běžný není. Na pečetích se často objevovali svatí a světci, kteří byli patrony obce. Pečetě měly mimo jiné také funkci ochrannou, proto se na nich objevovaly i další církevní symboly včetně křížů. Je to odkaz na víru, na Ježíše Krista, poukazuje na zbožnost tamních obyvatel a dává obec do magické ochrany samotného Boha.

A jaké další symboly se na pečetích objevovaly?

Například připomínky zemědělství. Krásnou sbírku zemědělského náčiní má obec Znětínek. Na obecních pečetích z období vlády žďárského kláštera se zase hodně často nachází kapr a tři hvězdy, k tomu třeba ještě palmové ratolesti jako v případě Vatína. Neznamená to, že by kapr představoval rybníkářství a hvězdy nebe. Symboly odkazují přímo na žďárský klášter a na svatého Jana Nepomuckého. Tři hvězdy pocházejí z erbu opata Václava Vejmluvy, který později v pozměněné podobě přejal další opat Bernard Hennet. Z Vejmluvova znaku se tři hvězdy dostaly i do znaku Žďáru nad Sázavou. Kapr je zase symbolem mlčenlivosti Jana Nepomuckého a palmové ratolesti jeho mučednictví.

Mluvil jste o prvních návrzích maršovického znaku, kolik jich bylo?

Bylo jich mnoho. Vždy připravím návrhů více, od těch nejjednodušších, které odkazovaly pouze na původní pečeť až po ty složitější.

Který nakonec zvítězil?

Nakonec byl vybrán znak, který připomíná i předchozí maršovickou vrchnost, pány z Pernštejna. Proto je také součástí znaku pernštejnská zubří hlava. Rodinu Křičkových, která v Maršovicích působila sice krátce, ale zato se do místní historie velice výrazně zapsala, reprezentuje ve znaku rozevřená kniha. Jaroslav Křička byl hudební skladatel, jeho bratr Petr básník a Pavla Křičková byla spisovatelka. Všichni tři prožili v Maršovicích dětství. Údajně je navštěvoval i malý Josef Věromír Pleva, pozdější slavný spisovatel.

Nové znaky tedy nemusejí vycházet pouze z dávné historie, ale mohou být i z té nedávné?

Určitě ano. Dokonce mnoho obcí nemá doloženou pečeť, nebo ji mělo, ale nedochovala se. U takových obcí se vychází z jejich staré i novější historie. Znak může odkazovat i na něco, co je u nich v současné době zajímavé nebo co je charakterizuje. Dokonce se vůbec nemusíme pečetí držet. Mnozí heraldici říkají, že pečetní znamení nejsou žádnou formou znaku, a že když tvoříme znak obce, vůbec k nim nemusíme přihlížet. Tak trochu jsem to udělal i já v případě Nového Jimramova.

Z čeho jste tedy vycházel v tomto případě?

Nový Jimramov je tvořen několika historickými obcemi. Některé z nich měly pečeť, jiné ne. Ty, co pečeť měly, v ní užívaly obraz světce. Dávat světce do znaku je vždy poněkud problém, protože heraldický znak by měl být co nejjednodušší. Proto se v případě světců volí jejich atributy neboli zástupné symboly. Jedna z pečetí nesla obraz svatého Petra, od nějž jsem si vypůjčil jeden z jeho dvou klíčů. Druhá obec užívala obraz sv. Antonína, jehož atributem je lilie. Výsledný znak Nového Jimramova tak na pečetě odkazuje aspoň zprostředkovaně.

Atributy světců jsou přesně dané?

Ano, a měly by být ve znaku jasně poznatelné. U svatého Floriána je to například mlýnský kámen, oheň či vědro s vodou. Ale také v případě samotných světců si můžeme dovolit poněkud vybočit z tradiční formy jejich zobrazování. Například na praporu hasičů z Pohledce, další z místních částí Nového Města na Moravě, jsem svatého Floriána posadil na koně. Nehasí hořící budovu vstoje, jak je zvykem, ale z koňského sedla.

Je takové ztvárnění svatého Floriána přípustné?

Je, protože jako římský důstojník určitě na koni jezdil. Kůň navíc přeskakuje Pohledeckou skálu. Symbolika svatého Floriána tak odkazuje na pohledecký znak, na němž je kůň přeskakující kopec i Pohledecká skála. Znak opět vychází z dochovaných pečetí.

Vraťme se ale k Maršovicím. Jaké barvy byly pro nový znak novoměstské místní části zvoleny?

Laikům se zdá, že navrhnout znak je poměrně jednoduchá záležitost. Že si člověk sedne a vymyslí si, co do štítu dá. To ale není pravda. Problém je v tom, že heraldika je věda, která je svázána velice přísnými pravidly. V heraldice existují pouze čtyři základní barvy , černá, červená, modrá a zelená. Doplňují je dva kovy zlato a stříbro. Potíž je v tom, že nelze kombinovat barvu s barvou a kov s kovem. Lze kombinovat pouze kov s barvou a obráceně. Takže najednou tu máme velice omezenou škálu, s níž může heraldik pracovat.

Jaké barvy a kovy jsou tedy použity v novém maršovickém znaku?

Pro pozadí štítu byla použita zelená barva. Ta je dnes u obcí velice oblíbená. Dříve nebyla používána často, takže je poměrně velká šance, že nový znak nebude kolidovat s jiným již existujícím. Většina obcí má navíc zemědělskou minulost nebo se nachází v lesnatém prostředí, k čemuž se zelená barva také vztahuje.

Takže pozadí štítu je zelené. A dál?

Na něj mohla být položena kniha v barvě kovu. Tinktura pro knihu se používá taková, jaká odpovídá jejímu fyzickému vzhledu. Stránky knihy jsou bílé, takže kovem je logicky stříbro. Ale pozor, v heraldice platí zásada, že heraldická zvířata a většina figur mívá takzvanou zbroj, což je doplňková část figury, která musí být v jiné tinktuře než základní část. V případě knihy se to týká desek. Je sice možné zvolit pro celou figuru jednu tinkturu a zbroj tak neřešit, ovšem to je především otázkou heraldického citu a vkusu. V případě Maršovic jsem neviděl důvod k tomuto řešení přistoupit. Podle heraldických pravidel má mít stříbrná figura zlatou zbroj. Takže nakonec je kniha stříbrná se zlatými deskami.

To ale ještě není vše.

To není. Je tam také již zmiňovaný kříž z původní pečeti, který je v červené barvě, což je tradiční barva spojovaná s liturgií, barva Kristovy krve a barva horoucí lásky. A zároveň je tam také černá zubří hlava s červeným jazykem a zlatou houžví z erbu pánů z Pernštejna.

Když tvoří heraldik znak, musí znát nejen heraldická pravidla, ale asi musí umět také dobře malovat, ne?

Ideální kombinace je, pokud heraldik rozumí nejen heraldické teorii a praxi, ale má rovněž malířské nadání a je schopen znak i názorně ztvárnit. V tomto případě jsem zřejmě poloviční heraldik (smích), protože já znám teorii a praxi, ale pokud jde o výtvarnou stránku, tak vždycky požádám o spolupráci Kamilu Dvořákovou. Je skvělá malířka a navíc ovládá i počítačové programy pro výrobu matric k výrobě vlajek a také cedulí se znaky. Výtvarného zpracování znaků se tak ujímá ona.

Autor: Redakce

29.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidičský průkaz T,C, E, profesní průkaz, obsluha sklízecí řezačky CLASS, Po zapracování smlouva na dobu neurčitou.. Pracoviště: Kooperace hrotovice, akciová společnost (a.s.), Milačka, č.p. 603, 675 55 Hrotovice. Informace: Pavel Vrbka, +420 568 860 277.

Ostatní - Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu Úpravář 13 000 Kč

Obsluha zařízení na úpravu kovového odpadu Úpravář železného odpadu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Ferrum s.r.o., Chelčického, č.p. 260, 676 02 Moravské Budějovice 2. Informace: Stanislav Karlík, +420 568 422 112.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 11 175 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČI V PRODEJNÁCH. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 11175 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: prodej zboží, obsluha pokladny, komunikace se zákazníky, doplňování zboží do regálů. , Požadujeme uživatelskou znalost práce na PC, praxe na obdobné pozici výhodou., Nabízíme svoz z autobusového/vlakového nádraží do zaměstnání, podnikové slevy, proplacené přesčasy, firemní stravování., (Úvazek na 6h/denně, ranní a odpolední směny, odměna od 90 Kč/h). , , Pozice vhodná pouze pro OZP!!!!!. Pracoviště: Chráněná dílna třebíčsko s.r.o.-provoz třebíč, 674 01 Třebíč 1. Informace: Tereza Bačáková, +420 778 719 455od7,00do15,00hod..

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o. hledá do svého týmu zaměstnance na pozici Skladník pro jadernou elektrárnu., , Požadujeme:, - Minimálně 2 roky praxe v oblasti skladování (hutní materiál, ND, výrobní dodávky výhodou), oprávnění VZV a MDV, - Zkušenost se systémy skladového hospodářství podmínkou, - SŠ technického směru, - Uživatelskou znalost práce na PC, dobrý zdravotní stav, , Pracovní náplň:, - Dle zadání a potřeb řeší požadavky skladového hospodářství – příjem a výdej (OOPP, hutní materiál, náhradní díly, nářadí aj.), manipulace MDV a VZV, - Spolupráce se středisky v rámci lokality, spolupráce se skladem na lokalitě JE Dukovany, , Nabízíme:, - Zázemí společnosti působící v oblasti servisu jaderných a vodních elektráren, - Zaškolení i následné vzdělávání, - Odpovídající platové ohodnocení, motivační složka platu, sociální výhody aj., - OOPP, technické vybavení aj., - , Zašlete životopis prace@cezenergoservis.cz nebo info na 381 103 013., Uchazeč o zaměstnání poskytnutím osobních údajů společnosti ČEZ ENERGOSERVIS spol. s r.o. uděluje dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen "zákon") souhlas se zpracováním za účelem získání zaměstnání na omezenou dobu 5 let.. Pracoviště: Čez energoservis spol. s r.o. - pracoviště jaderná elektrárna dukovany [141], 675 50 Dukovany-elektrárna. Informace: Lenka Hronková, +420 725 693 659,+420 381 103 013.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Dukovanech v dubnu téměř nepršelo, navíc tam bylo nejtepleji

Ilustrační fotografie.

Zloděj se vloupal do domu. Ukradl nářadí a odjel na mopedu

OBRAZEM: Skalák pořádal bleší trh. Ve mlýně bylo plno

Meziříčko - Uplynulá sobota lákala k výletům. Na mnoha místech se konaly zajímavé akce. Jednou z nich byl bleší trh na Skalákově mlýně u Meziříčka.

Kraj schválil dotace pro opravy škol

Vysočina – Opravy, rekonstrukce, modernizace, dovybavení. Mateřské a základní školy v celém kraji se mohou těšit na dotace až sto dvacet tisíc korun.

Slovanská epopej v Brně a proč už nepotřebujeme žádné další zákony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 18. května 2018.

Richard Horký byl vyznamenán zlatou Merkurovou medailí

Třebíč - Předseda představenstva Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina (KHK KV) Richard Horký a zakládající člen Okresní hospodářské komory Havlíčkův Brod Jiří Holešák získali 15. května 2018 nejvyšší ocenění Hospodářské komory ČR (HK ČR). Za jejich podnikatelské aktivity jim prezident HK ČR Vladimír Dlouhý udělil zlatou Merkurovu medaili.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT